Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Beyaz Altın, 17 liradan alıcı buldu

Beyaz Altın, 17 liradan alıcı buldu

İlçede kurulan sarımsak pazarında kilosu 17 liradan alıcı bulduğu bildirildi.


Dünya'da en kalitelisi Kastamonu Taşköprü'de üretilen ve bölge halkının beyaz altın olarak nitelendirdiği Taşköprü sarımsağının, ilçede kurulan sarımsak pazarında kilosu 17 liradan alıcı bulduğu bildirildi. 
İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen sarımsağın satış sezonu başladı. Edinilen bilgiye göre, anavatanı Kastamonu’nun Taşköprü ilçesi olan sarımsağın yemek kültüründe de önemli bir yeri var. Taşköprülü Sarımsak Tüccarı Fahrettin Tomar Taşköprü Sarımsağının bu yıl hak ettiği değere ulaşacağını söyledi. Tomar, "Bugün kurulan Taşköprü Sarımsak pazarında küçük diye tabir ettiğimiz sarımsak 6 liradan, orta diye tabir ettiğimiz sarımsak 8-10 liradan, duble diye tabir ettiğimiz iri sarımsak ise 15-17 liradan alıcı buldu. Bu gün pazara getirilen sarımsakların büyük çoğunluğu satıldı. Üreticimiz hem fiyatlardan hem de sarımsağın satışından oldukça memnun ilerleyen günlerde satışların daha da artacağını umut ediyorum" dedi. 

ETKİLERİ MÜTHİŞ
Sarımsak, yüzyıllardan beri hem sofraların vazgeçilmez lezzeti olarak hem de çeşitli hastalıkların şifası olarak tüketiliyor. İçeriğinde manganez, B1, B6, C vitaminleri, kalsiyum, fosfor, bakır ve özellikle sadece Taşköprü Sarımsağında bulunan selenyum oranıyla kolesterol, tansiyon, kalp rahatsızlığı ve daha birçok hastalığın şifası için kullanılıyor. 
İnsan sağlığına faydalarının yanı sıra yemeklerin lezzetine lezzet katan sarımsağın yeni sezon mahsulleri tezgahlardaki yerini aldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın