Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BEÜ Vücut Kompozisyonunu Ücretsiz Ölçecek

BEÜ Vücut Kompozisyonunu Ücretsiz Ölçecek

- BEÜ Vücut Kompozisyonunu Ücretsiz Ölçecek


Vücut kompozisyonu Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite Ve Diyabet Uygulama Ve Araştırma Merkezinde ücretsiz öğrenilebilecek.


Bülent Ecevit Üniversitesi, Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Zonguldak halkına önemli bir hizmet daha sunuyor. Bioelektrik İmpedans Analiz (BIA) sistemi en son teknolojik cihaz ile vatandaşlar merkeze gelerek vücut analizlerini ücretsiz olarak yaptırabilme imkânına sahip olacak.
Konu hakkında açıklama yapan Merkez Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktar konu ile ilgili olarak; “Sadece ağırlığımızı bilmek veya kilo oranımızı bilerek orantı kurmak vücut kompozisyon dağılımımızı hesaplamak yeterli değildir. Önemli olan yağ, kas oranımız ve diğer önemli parametrelerin dağılımları hakkında da bilgi sahibi olmanızdır. Vücudumuz için yağlar gereklidir ancak belli bir oranda olması şartıyla. Diyet yaparak kilo verebiliriz fakat ilk başlarda fazla yağ değil su miktarından kilo kaybediyor olabiliriz. Aşırı yağlanma ise şeker, kalp hastalıkları, tansiyon, kolestrol gibi rahatsızlıklara da neden olabilir. Kilolu olmak ile yağ oranının yüksek olması aynı şey anlamına gelmeyebilir. Kişi kilolu görünümde olup kendine göre daha zayıf görünümde olan kişiden daha az yağ oranına sahip olabilir. Bazı durumlarda az yağ oranı da önemli sağlık sorunu haline gelebilir. Tüm bu nedenlerle Biyoelektrik İmpedans Analiz sistemi ile (Bioelectrical Impedance Analysis) vücut kompozisyonunuzu ölçtürmek ve dağılımlarınızı bilmek sizler için yararlı olacaktır. Bu maksatla BIA metodu ile ölçüm yapabilen en son teknoloji cihaz ile düzenli aralıklarda ölçüm almanız yararlı olacaktır. Bu yöntem ile vücudunuzdaki yağ oranı (yağın vücut oranı % ve yağ miktarı kg olarak), yağsız kütle ağırlığı, vücut kitle indeksi, toplam vücut sıvı oranı, bazal metabolizma hızı, impedans, yaklaşık kas kütlesi, protein miktarı, iç yağlanma oranları, hücre içi ve dışı sıvı miktarları ölçülebilmekte ve olması gereken uygun değerleri de belirtmektedir. Ayrıca bu verileri toplamda alabildiği gibi 5 ayrı bölge için ayrı ayrı da (sağ bacak, sol bacak, sağ kol, sol kol, gövde) analiz edilmektedir. Bu veriler sayesinde vücut kompozisyon dağılımınızı öğrenebilecek ayrıca aşağıdaki şekilde tablo ve grafik eğrileri üzerinde çıktı alabileceksiniz. Bir sonraki ölçümünüzde bir önceki ölçüme göre artış ve azalış miktarlarını da test etme imkanı da olacaktır” dedi.
BEÜ Rektörü Prof.Dr.Mahmut Özer ise “Üniversitelerin görevleri arasında yer alan yaşadığı yere ve topluma hizmet uygulamaları kapsamında halkımıza her alanda hizmet verebilmek bizleri memnun etmektedir. Bunun yanı sıra özellikle sağlık alanında yaptığımız yatırımlar ve sunduğumuz imkânlar daha da ön plana çıkmakta ve doğru yatırımlar ve sunulan hizmetler bizleri ayrıca mutlu etmektedir. Bu açıdan bakıldığında gerek dünya ölçeğinde gerekse ülkemiz açısından önemli bir sorunu ele alan Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezimiz her geçen gün sunduğu hizmetleri çeşitlendirmektedir. Bu imkânlardan tüm halkımızın yararlanması dileğiyle arkadaşlarıma başarılar diliyorum” dedi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük8
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo