Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Belediyedeki Taşeron İşçiler…!

Belediyedeki Taşeron İşçiler…!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal başkanlığında Belediye Meclisi Olağanüstü Oturumunu gerçekleştirdi.


Uysal, Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu’ndaki toplantıda, Kanun Hükmünde Kararname gereği, belediyede personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı yöntemiyle çalıştırılan personelin işçi statüsünde istihdam edilebilmelerini sağlamak amacıyla şirket kurulması gerektiğini söyledi.
Yazışmaların 9 Şubat tarihine kadar Zonguldak Valiliği’ne ulaştırılması gerektiğini anlatan Uysal, "gün kaybı olmadan evrakları yetiştirme gayretinden dolayı acil olarak toplandık. Ereğli Belediyesi, personel çalıştırıp, alınması konusunda limitet şirketi kuruyor" dedi.

Ocakcı: İşçiler bilsin
CHP Grup Sözcüsü Sertan Ocakcı ise okuduğu kanun maddesi üzerinden kadroya geçecek işçilerin kazanılmış haklarını kaybedeceklerini belirtti, sendikalı olma sürecinde de işçilerin baskı gördüğünü iddia etti. 
Ocakçı, "Hak-İş Sendikası’na geçmeyenlerin kadroya alınmayacağı tehdidi ile karşılaştığı görülüyor. İlk önce bunun, vicdana sığdığı mı ellerindeki hakları alınarak, insanların ekmekle tehdit edildiğini mi anlamamız gerekiyor. Bu Hak-İş sendikasına üye olmayan arkadaşlarımızın alınmama şansları var mı?" diye konuştu.

Uysal: Astı astarı yoktur
Uysal ise Ocakcı’ya yanıt verdiği sözlerinde şunları kaydetti:
"Muhalefet olarak bunları söyleyeceksiniz. Taşeron işçilerimizin de güvensizlikten güvenli bir ortama geliyor, soğuk havadan sıcak havaya geçmeleri gibi daha uygun ortamlarda çalışacaklar. Hak-İş’e geçmeleri ile ilgili tehdit edildiği iddiası hiç böyle bir şey yoktur. Bunun astı astarı yoktur. Hiçbir işçi kardeşimize bu konuda baskı yapmayız. Haklarının daha da gelişeceğini, sosyal statülerinin artacağını bu konuda daha emniyete kavuşacaklarını düşünüyorum. Tüm hakları ile birlikte geçiyorlar."
Şirket kurulması oy birliği ile karar alındı.
Öte yandan CHP’nin sözcüsü Sertan Ocakcı, Meclis Toplantısı’nın bitiminde gazetecilere yaptığı açıklamada, sözlerini yineleyerek yaşananın insanlık ile bağdaşmadığını bir kes daha ifade etti. 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın1
gülücük0
hayran0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın