Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BELEDİYE PLAJI KAMPI DA EREĞLİ HALKINA VERİLSİN!

BELEDİYE PLAJI KAMPI DA EREĞLİ HALKINA VERİLSİN!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kendilerine ‘deniz dostları’ diyen bir gurup aktivist, Kıyı Kenar Çizgisi Kanunu’nun uygulanmasını istedi. Zonguldak ilinin Ereğli ve Alaplı ilçeleri arasında kalan Erdemir Plajı, Ereğli Belediyesi Kamp Alanı ve Aqua Park’ın halka verilmesi talep etti.


Alınan bilgiye göre, Ereğli-Alaplı karayolu Göktepe mahallesi mevkisinde olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) uhdesindeki Erdemir Plaj Tesisleri, sezon başından bu yana hizmete kapatıldı. Erdemir, 16 Temmuz itibari ile ilişiğini keserek plajı Milli Emlak Müdürlüğü’ne devretti. Tesislerinin açılması için yetkin ise Ereğli Kaymakamlığı’na verildi.

KIYI KENAR ÇİZGİSİ KANUNU” YENİDEN GÜNDEMDE!
Süreci takip ederek sosyal medyada örgütlenen kendilerine ise ‘deniz dostları’ diyen bir gurup, Erdemir Plajı önünde basın açıklaması yaptı. Gurup adına konuşan Çetin Yılmaz, iki ilçe arasında kalan kısmın deniz ile kara arasında kalan 50 metrelik kısmın halka ait olduğunu söyledi. Bu alanların ise işgal altında olduğunu ifade eden Yılmaz şöyle dedi:
“Kıyı Kenar Çizgisi Kanunu gereği bu alanlar, denizin olduğu yerden karaya doğru 50 metre kamusal alanlar olarak bizlerindir. Buralar işgal altındadır. Kaymakamlığa bir dilekçe verdik. Dilekçemiz şöyledir: Bu tel örgülerin tespit edilip polis ve güvenlik güçleri tarafından tutanak halinde tespit edilip yıkılmalıdır. Ancak bölgede prosedür eksikliğinden dolayı bugün bu tutanak burada tutulamıyor. Kaymakam bey tutanak tutulsun diye kabul etmiştir. Önümüzdeki süreçte, bu tutanağın tutulması için takip edeceğiz. Ayrıca Erdemir Plajı, kendi personeli hariç yıllarca Ereğli halkını buradan mahrum etti. Geçmiş yıllarda, ücret vermeyeni içeri sokmuyordu. Bugün geldiğimiz nokta ise 15 gündür sosyal medyada örgütlendik, hep beraber sesimizi çıkarttık.

SÖZLEŞMEYE “ŞART” TALEBİ!
Bundan sonra Ereğli Belediyesi’nin de  ‘plajı bize verin’ diye bir yazı ile Kaymakamlığa başvurdu.  Bugün sayın kaymakamımızla bir görüşmemiz oldu. Görüşmemden önce değişik siyasiler, değişik insanlar görüşmeler yapmış. Kaymakamımızdan çok net olarak duyduğum; Erdemir Plajını en kısa zamanda kamunun hizmetine açacağız, ihaleye çıkarmayacağız. Dolayısı ile burayı kamu işleteceği yönünde çok net ifadelerde bulundu.
Ereğli Belediyesi, ya de Devlet’e ait kamusal bir kurum işletecek gibi bir görünüm çıktı ortaya. Kendisinden şöyle bir talepte bulunduk: Burayı kamu işletsin ancak müstecirler, rantçılar, talancılar, denizden para alanlara burayı vermeyin. Kime verilecekse sözleşmeye mutlaka müsteciri olmayacak kamu adına işletilecek ve ücretsiz olacak diye bir madde koymasını sayın kaymakamımızdan talep ettim.”

BELEDİYE KAMPI SORULDU!
Karadeniz Ereğli Belediyesi’ne ait olan içindeki mini dairelerde belediye başkanı, başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin kalabildiği 3497 metre karelik alanında halka ait olup olamadığı da sorulan Çetin Yılmaz, bunu üzerine ise şu sözlerle konuştu:
“Biz vicdanlara sesleniyorsak bir yerde kamuyu engelleyen bir tel örgü varsa hiçbir yere ayrımcılık uygulayamayız. Kaymakamlığa verdiğimiz dilekçe, Tersaneler Bölgesi’nden Alaplı girişine kadar olan bütün tel örgülerin tamını kapsıyor. Burası belediyenin kamp alanı da olabilir, Erdemir Plajı olabilir, Aqa Park olabilir hatta jandarmanın keyfi olarak işgal ettiği yerde olabilir. Kıyı Kenar Çizgisi Kanunu bunların tamamını kapsıyor. Dolayısı ile bu süreç devam ediyor. Rapor, önümüzdeki günlerde çok net bir şekilde tutulacak. Biz inanıyoruz ki bu tel örgülerin tamamını kaldırtacağız.”  
İDDİLAR BÜYÜK!!!
Öte yandan, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık deniz kenarında kendisine ait milyarlarca lira değerinde olduğu öne sürülen “kaçak” yapı inşa ettiği öne sürüldü.
Ereğli Haber’in sitesinde yer alan haberde şöyle denilmişti:
“Edinilen bilgiye göre CHP’li Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık Kıyıcak Mahallesi 148 ada 3 Parsel’de 3497 m2 maliye arazisi üzerinde bulunan ve Kdz. Ereğli Belediyesi Kamp alanı olarak adı geçen bölgede kendisine kaçak saray inşa etmeye başladı. Belediye Başkanlarının kaldığı bölümü yıktıran Posbıyık kendi alanını genişletmek için yan tarafta işçilerin kullandığı alanı da kaçak sarayına ilave ettirdi. CHP’li Başkan Posbıyık’ın inşaasına başladığı sarayın banyo, mutfak ve kalebodurları için özel siparişler verilmesini istediği iddia edildi. Çatısından tabanına kadar yenilenen ve içerisi daha da genişletilen saray için ayrıca özel mobilyaların tasarlatıldığı ifade ediliyor. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin maliye hazinesi üzerinde ‘Tadilat’ adı altında inşaa etmeye başladığı kaçak saray için Valilik, Kaymakamlık, Çevre Müdürlüğü yada maliye gibi kurumların hiç birinden izin almadığı öğrenildi. Kaçak Saray’ın Kdz. Ereğli Belediyesi’ne toplam faturasının 1 milyon TL’yi geçmesi bekleniyor.”

http://www.kdzereglihaber.com/haber/CHP-LI-BASKANDAN-TRILYoNLUK-KACAK-SARAY/16189#h16189

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran2
şaşkın1
kızgın1
gülücük0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın