Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BELEDİYE BAŞKANI TOPLANTIYA TABUTTA GETİRİLDİ

BELEDİYE BAŞKANI TOPLANTIYA TABUTTA GETİRİLDİ

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde yapılmak istenen termik santrale yönelik planlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı, belediye başkanın tabutlu eylemi ve vatandaşların tepkisi üzerine iptal edildi.

İki termik santralinin faaliyet gösterdiği Çatalağzı beldesinde özel bir şirket tarafından 160 megavatlık yeni bir santral daha yapılmak istenmesine vatandaşlar tepki gösterdi.

Projeyle ilgili "ÇED sürecine vatandaşların katılımını sağlamak, bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak" amacıyla belediye düğün salonunda planlanan toplantı öncesi Ulu Cami önünde toplanan vatandaşlar, "zehir solumak istemiyoruz" şeklinde slogan atarak projeyi protesto etti.

Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün de tepkisini göstermek için kefen giyerek cami avlusundaki tabuta girdi. Akgün’ün içinde olduğu, üzeri Türk bayrağıyla örtülü tabut, vatandaşlar tarafından ÇED toplantısının yapılacağı yaklaşık 100 metre uzaklıktaki salonun önüne kadar taşındı.

Burada, eyleme katılan bir din görevlisi, termik santralin yol açtığı ölümlere şahit olmak istemediklerini vurgulayarak, "Bu konuda merhum kardeşimize söz vermek istiyoruz" dedi. 

Bunun üzerine tabuttan çıkan Belediye Başkanı Akgün, ölümden kurtuluş olmadığını ama kimsenin canlı canlı tabuta sokulamayacağını söyledi.

Termik santrallerle yaşam haklarının elinden alınmak istendiğini savunan Akgün, "Dik duracağız. Bizim kimseyle kavgamız yok. Yaşam hakkımızı savunuyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz" dedi.

Bu sırada toplantı için polis eşliğinde salonun önüne gelen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin içinde bulunduğu aracı tekmeleyen bazı vatandaşlar, görevlilere tepki gösterdi. 

Arbede nedeniyle polis eşliğinde bölgeden uzaklaştırılan ve Çatalağzı Belde Belediye Başkanılığı binasına giren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, toplantının yapılamadığına ilişkin tutanak hazırladı.

Vatandaşlar, yetkililerce hazırlanan tutanağın belediyenin balkonundan okumasının ardından dağıldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın