Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BELDE KARANTİNAYA ALINDI

BELDE KARANTİNAYA ALINDI

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Zonguldak ili Alaplı ilçesi Gümeli beldesinin, 3 hafta süre ile karantina altına alındığı bildirildi.
Alınan bilgilere göre, E.C’nin koyunlarında başlayan hastalık veteriner hekimlerin müdahalesine rağmen düzelmeyince Alaplı ilçe tarım müdürlüğü ekiplerine haber verildi. Alınan örnek ve tahliller Ankara’ya gönderilirken, gelen sonuçlarda 2 koyunda VEBA hastalığı tespit edildi. Bu durum üzerine harekete geçen Alaplı Tarım ilçe müdürlüğü ekipleri koyunlara gerekli aşılamayı yaptıktan sonra belde de 3 hafta süre ile karantina ilan etti.
Alaplı ilçe Tarım müdürü Rafet Yılmaz olarak yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak Kaymakamlık nezdinde komisyon kararının alındığını ve gerekli tüm işlemlerin yapıldığı kaydetti. 

KOYUN VEBASI NEDİR?
Koyun vebası hayvanlara bulaşıcıdır ancak insanlara bulaşmaz. Sığır vebasına benzeyen koyun vebası yüksek ateşle başlayıp, göz-burun akıntılarına sebep oluyor. Koyun vebası bulaşıcı ve genellikle akut seyirli viral bir hastalığıdır. Koyun vebasının kaynağı olan PPR virisüdür.
Koyun vebası PPR virüsü ilk defa 1942 yılında Batı Afrika’da Gargadennec ve Lalanne tarafından bildirilmiştir. Günümüzde hastalık, Ekvator ve Sahara arasında kalan Afrika ülkeleri, Arap yarımadası, Türkiye dahil hemen tüm Orta Doğu ülkeleri, Hindistan ve Güney-doğu Asya’da görülmektedir.

Koyun vebasına yakalanan hayvan 6-10 gün içinde ölür.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın4
üzgün1
gülücük0
hayran0
kızgın0
Cevik Serafettin

24 Ocak 2019 - 10:46

CC ALLAH yar ve yardımcınız olsun

Hatice Ersoy Karaman

24 Ocak 2019 - 10:45

Bizim tavuklardada aynı belirti vardı 30 tane tavuktan 6 tane kaldı ağzından sıvı geyodu hayvanın

Yorum Yazın