Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

’ARTIK YÜZLEŞME ZAMANI’

’ARTIK YÜZLEŞME ZAMANI’

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Meclis toplantısında Erdemir’den Ereğli halkı adına talep ettikleri yerlerin dosyasını açıklayarak, yönetime seslendi ve “Erdemir’deki yönetim anlayışıyla artık yüzleşme zamanı” dedi.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Aralık ayı meclis toplantısının 2. Oturumunda, gündem dışı yaptığı konuşmada, Erdemir yönetimi hakkında önemli açıklamayar yaptı.

Erdemir’in kullanmadığı atıl vaziyetteki arsa ve tesislerin Belediyeye devredilmesi için gerekli girişimleri başlattığını açıklayan Başkan Uysal, Kdz.Ereğli halkı adına Erdemir’den taleplerini şu şekilde açıkladı;

-DEVREK YOL AYRIMINDAKİ ARSA-

“Ereğli’mizin ihtiyaçları olan bu dosyaları gerek sayın bakanlığımıza, gerekse de özellikle bölge Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu’na verdim.

Birinci dosyamız, Devrek yol ayrımında bulunan  hayvan pazarı olarak bilinen şuan ilçemizin girişinde olan arsanın belediyemize kullanımının verilmesi. Buradaki arsa Ereğli’mizdeki çözümsüz gibi görünen sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacak. Özellikle de trafik keşmekeşliğini düzelteceğine inandığımız arsanın Ereğli Belediyemize verilmesi üzerine bir dosya.

-ERDEMİR STADI-

2.  dosyada da şuan kullanılmayan atıl vaziyette olan ve Erdemir’in sanayi tesisleri dışında kalan Erdemir Stadı. Buranın Belediyemize veya Spor Bakanlığına verilerek insanlarımız özellikle spor maçları için Alaplı’ya, Kandilli’ye uzak ilçelerimize veya beldelerimize gitmemesi için bu stadı istiyoruz. Çünkü Ereğli’mizde sadece belediyemizde 400 tane sporcumuz var. Ereğli haklıda sporu çok seviyor. Ereğli’de 2 bin 500 tane sporcumuz var. Bunlara spor yapacakları yerleri bulmakta zorlanıyoruz ve Erdemir stadı kullanılmadığı için atıl vaziyette olduğu için, buraları eğer gençlerimiz kullanırsa milli bir serveti de koruma ilkesini yerine getirmiş olacağımızdan bu stadı belediyeye veya spor bakanlığına istiyoruz.

-GÜLÜÇ IRMAĞI PROJESİ-

3.sü Erdemir ile DSİ arasında Gülüç Irmağı projesinde protokol yapılmasını istiyoruz. Burası projemize göre çok güzel bir küçük haliç olacak. Çevresi bir yaşam alanı olacak. Yeni rekreasyon alanları çıkacak. Özellikle de Bölücek, Yaraşlı, Hamzafakıhlı ve Topçalı sel baskınlarından da kurtulacak. Bu projenin turizme katkısı da son derece önemli olacak. Daha da önemlisi yıllardır sorun olan Kışla’daki tırların oradan geçisi köprü vasıtasıyla karşı tarafa alacağımız için kışlada yaşayan sakinlerimizde bu tırlardan kurtulmuş olacak. Rahmetli Kadir Kameraoğlu Bölücek’e bir okul yaptırmıştı. Bu okulumuzdaki öğrenciler de faydalanmış olacaklar, bu mahalleler arasındaki akrabalık bağları nedeniyle bu proje ile gidiş gelişleri daha kolay olacak. Bir protokolle sel felaketleri ortadan kalkacak, eğitime katkı sağlanacak, 4 mahallede yaşayan halk birbirleriyle buluşacak, kışla tırlardan kurtulacak, turizme katkı sağlayacak. Biz belediye olarak buranın kamulaştırmasına gidersek 70-80 milyon TL gibi bir rakam çıkıyor. Erdemir ile DSİ arasında yapılacak protokol ile de belediye bu kamulaştırma bedelinden de kurtulmuş olacak çünkü DSİ’nin yaptığı yeni projede bu kamulaştırma alanları azalıyor.

-ERDEMİR PLAJINI EREĞLİ HALKINA VERİN-

Erdemir plajını da Ereğli Belediyesi’ne verin, Ereğli halkı da oradan faydalansın. Sizler de bu konuda anlayış gösterin halkımız buranın denizinden faydalansın.

Bu dosyalarda anlattıklarım Erdemir’e hiçbir şey kaybettirmez. 115 bin nüfuslu Ereğli’ye, yaşayanlara toplamda 250 bin nüfusa rahat bir nefes aldıracaktır.

-TEPELER VE KÜLTÜR YOLU PROJESİ-

Bakanlığa verdiğimiz bir diğer dosya ise tepelerimiz ile ilgili. Göztepe’de askeriyenin talim yaptığı bir alan var. Tepede türbeleremiz var. Biz şunu diyoruz. Bu türbelerimizde son derece önemli. Ereğli halkının buralara çıkması, bilmesi lazım. Buraları korumanın en kolay yolu insanların bu alanları kullanarak koruması daha anlam kazanıyor. Bizler buraya çıkar yaşarsak daha güzel koruyacağımıza inanıyorum. Bakanlıktan burayı da talep ettik. Çeştepe ve Kaletepe’yi de Ereğli’de yaşayanlarımızın ve dışarıdan gelenlerin kullanımına açmamız lazım. Buralarıda bakanlıktan talep ettik.

Bunun için tarihi kentler birliği ve çekül vakfı ile ortaklaşa çalışarak Ereğli’nin bir Kültür yolu projesini hazırlıyoruz.

Tepelerimiz, kalemiz, mahallelerimiz, sahilimiz bu tür üçgenleri, dörtgenleri yaparaktan tabiî ki turizme katkıyı kültür yolu projesiyle sağlayacağını umut ediyoruz. Bunun üzerine Kent Meydanı da tamamlandıktan sonra şehrimize gelen insanların geziceği alanları ortaya koyduğumuz için turizmin canlanacağını düşünüyoruz. Yoksa sadece turizmi canlandıralım, kalkındıralım demekle olmuyor, altını doldurmak gerekiyor. Bizim üzerinde durduğumuz bir Bozhanede hamamımız var, Osman Zeki Oral’a ait yerler var, buraların üzerinde duruyoruz, kültürel varlıklarımızın, taşınmaz varlıklarımızın tamamına kıymet veriyoruz.  Ereğli’de halkımıza hem dışarıdan gelen insanlara tanıtmak, göstermek için sabırsızlanıyoruz. Buraların önemli turizm girdisi sağlayacağını düşünüyoruz. Denizimizi iyi kullanamadığımızı düşünüyorum. Denizimizi iyi kullanma üzerine de projelerimiz var.”

“ERDEMİR YÖNETİMİ 15 TEMMUZ SONRASI NERDEYDİ”

Başkan Uysal, Erdemir yönetimiyle artık yüzleşme zamanının geldiğini belirterek şu açıklamaları yaptı; “Geçen ay yaptığımız açıklama belki yanlış anlaşıldı. Şöyle söylendi, Ereğli Belediyeside artık kavgaya başladı. Hayır biz kavga etmiyoruz. Sadece bazı sorular sorduk. Bu sorulardan en önemlisi; Biz dedik ki kapısında Fatin Rüştü Zorlu tesisleri yazanlar, dünya devi dediğimiz, yılda milyar dolar kar açıklayan ve gözbebeğimiz dediğimiz, her yerde gurur duyduğumuz 15 Temmuz süreci ve sonrasında Erdemir yönetimi nerdeydi? Dedik. Sorduğumuz soru bu? Ereğli’nin STK’ları olsun, biz olalım daha öncede söylemlerimiz oldu. Ereğli’ye yüzünüzü dönmüyorsunuz dedik. Telefonlarımıza çıkmıyorsunuz dedik. Etrafınızda yaşananları görmüyorsunuz dedik. Görüyorlar mı? Görmüyorlar. 27 gün Ereğli’de yaşayanlar sokakları, caddeleri, meydanları doldurdu, anıt önlerinde nöbet tuttu o insanlar bir tek şey söyledi. Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Devlet, Tek Vatan dedi. Bunların yanında olmadınız dedik. Bu Milletin dilini anlamadınız dedik. Şimdi bunları söylemeyelim mi?

“EREĞLİ’Yİ BASKI ALTINA ALDILAR”

Kendilerini farklı görüyorlar dedik. Şu manada söyledim onu. Bizler yaradılışta eş değimliyiz. Peki dinde kardeş değimliyiz. Kardeşiz. Şunu da dedik, sizler içinize kapandınız, ulaşılmaz oldunuz, çatık kaşlı oldunuz. Bunları anlatmak istedim. Birde ben farklı bakıyorum, farklı baktığım nokta şu; Erdemir olmazsa Ereğli olmazmış. Erdemir Ereğli’yi büyüttü, bu söylemlerle tüm toplumu baskı altına alıp bu millete özgüvenini kaybettiriyorlar. Evet Erdemir her zaman olacak ama sadece artık Erdemir’imiz olmayacak. Kent Meydanımız olacak, Göztepe’miz olacak, Kalemiz olacak, Sahilimiz olacak, etkinliklerimiz olacak, denizimizi kullanacağız. Özellikle Gülüç Irmağı projemiz olacak. Yani Erdemir’den farklı birlikteliklerimiz olacak. Şimdi soruyorum. Acaba devlet, hava limanlarını, fabrikaları, üniversiteleri niçin açar? Derki buradan göç var. Burada yeni yaşam alanları, insanlara istihdam sağlayalım diye açar. Erdemir fabrikasının buraya gelişinin de sebepleri var.

“ERDEMİR’DEN SON 3 YILDA BİR TANE ESERİNİ GÖRMEDİM”

Tabi esnaf, ticaret odası, belediye olarak bizde dertlenince artık sesimize kulak versinler diye sesleniyoruz. Ben 2,5 yıldır görevdeyim. Bu sürede ben Tat Metal’i, Özdemir’i, Çınar’ı, Oğuzlar’ı, Hacı İbrahim İzmirli ailesini, Zuhal Yılmaz’ı görüyorum. Bunları etrafa bıraktığı eserlerle görüyorum. Burda tabiî ki adını sayamadığım bir sürü iş adamı, hayırsever, eğitim severimiz var. Onlara da teşekkür ediyorum Ereğli’ye katkıları için. Göreve geldikten sonra onların yaptıkları eserleri görüyorum ama Erdemir’in son 3 yıldır ben bir tane eserini görmedim. Bir tane temel attığını görmedim. Bakanımız Faruk Özlü geldiğinde bir sunum yaptılar, çok güzel bir sunumdu. AR-Ge yatırımlarını anlattılar. Şuna üzüldüm Belediye başkanı olarak. Siz bütçenizin yüzde 1’i oranında AR-Ge çalışması yapıyorsunuz da Ereğli’nin sosyal projelerine, çevre üzerine projelerine, acaba kaç para bütçe ayırıyorsunuz. Destek veriyor musunuz, Ereğli’yi hiç düşünüyor musunuz? Çevreye ait bir proje üretmiyorsunuz ama çevreyi kirletiyorsunuz. Ben o sunumda şunu arzu ederdim, biz AR-Ge’ye yüzde 1 yatırımımızı yaptık, Ereğli’ye de sosyal ve çevre projelerine de şöyle şöyle katkı verdik. Bu yok. Dünyadaki büyük bütün fabrikalar bulunduğu yerde bütün projelere destek veriyor. Hiçbir şey yapmıyorsa öğrencilere burs veriyor. İşadamlarına yok, çevreye yok, sosyal projelere yok. Bir tane temel atmadı dedik. Ama Gülüç’e denize attıkları ne..Açık hava depolarındaki  hurdaları demirleri, rüzgarlı havalarda Ereğli’nin havasını bozuyor, bunu soruyorum. Bunları kapalı hale getirmek çok mu zor bu çağda. Madde sizde, ürün sizde. Üstünü kapatın. Hurdanızla Ereğli’yi toz duman içinde bırakmayın üstünü kapatın, denize de dökmeyin. Artık kusura bakmasınlar, yüzleşme zamanı. 21. Yüzyıl bunu istiyor, zamanın ruhu da bunu istiyor. 

“HER ZAMAN NAMUSLU OLACAĞIM”

Ereğli Belediye Başkanı ne istedi de yerine gelmedi diye yanlış anlaşıldı. Taleplerimiz bunlar. Benim bütün taleplerim toplumsal. Böyle biline. Ben zaten göreve gelirken söz verdim. Verdiğim söz şuydu. Ben her zaman namuslu olacağım. Hiçbir zaman toplumdan ve toplumsal sorunlardan kopmayacağım dedim. Açık ve şeffaf olacağım, her zaman hesap verilebilir olacağım dedim. Geçenlerde okudum, Ereğli Belediyesinin 50 milyon borcu varmış diye. Buradan açıklıyorum. Göreve geldiğimiz zaman belediyenin borcu 43 milyon,  35 milyon borçlada devraldık. 20 milyon borç ödedik. Tabi bu arada hizmetlerimize de devam ettik. Şantiye kurduk, araç aldık. Diğer hizmetlerimizi yaptık ama borçlanmadan yaptık. 1 TL bir yere borç yapmadık.

“BU DENSİZLİK NEREDEN GELİYOR”

Erdemir sırt çevirdi dedik. Şimdi soruyorum; Ereğli Belediyesi ile yaptığınız protokoller var mı? Var. Peki bazı protokollerin yerine getirilmesi için 3 aydan 10. Aya kadar görüşmemi devam eder. Belediye ile Erdemir arasında 3-5 dakikalık yol var. Geçen ay şunu da sorduk. Erdemir’in içinde bu 18 uygulamasından kalma park alanımız var. Buraya beton döktünüz, kulübeler koydunuz. Sordum, niçin kimden izin aldınız. Buraya beton dökme hakkını, ceratini nerden nasıl alıyorsunuz. Belediyeye izin için niçin gelmediniz.  Bilmenizi istediğim bir diğer konu şu. Erdemir’den suyu 0.57 kuruşa alıyoruz. 35 kuruşa değil. Ama sen bir belediye başkanına, yardımcılarına suyu kaça satıyorsunuz diye soramazsın. Bunu sorma cesareti, bu densizlik nerden geliyor. İster bedave veririm ister 10 liraya satarım, seni hiç ilgilendirmez, sen bunu sorgulayamazsın.

“BU BELEDİYENİN ANAHTARINI ALAMAZSINIZ”

Şimdi her kaybettikleri davadan sonra itiraz etmeyi bir şey sanıyorlar. Etmeyin kardeşim. Ereğli Belediyesi’nin almış olduğu paralara veya başka şeylere hukuk müşavirliğiniz, hukuksal çalışanlarınız bol diye ikide bir itiraz etmekten vazgeçin. Her ay itiraz sonra da şu tabiki bu itirazlar kabul görürse yarın belediyenin anahtarını mı almak istiyorsunuz? Bu belediyenin anahtarını alamazsınız. Bu belediye Ereğli halkınındır. Kimsenin malı değildir ama hiç bir belediye özel sektörün malı alamaz, o davaları geri çekin.

“ERDEMİR İŞÇİSİNİN YANINDAYIZ”

Konuşmamı Peygamber Efendimizin bir hadisiyle bitirmek istiyorum. Kül din kardeşine yardımcı olduğu müddetçe Allah da onun yardımcısı olur. Bugünlerde devam eden Toplu Sözleşme görüşmeleri var. Nasıl biz şimdi haklarımızı istiyorsak, İşçi kardeşlerimiz de haklarını istiyorlar. Onlar bizim yanımızda her zaman nasıl durdularsa, Ereğli esnafından alış veriş yapıyorlarsa, bizlerde Erdemir’deki çalışanlarımızın yanında olduğumuzu bildiriyorum.”

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Başkan Uysal’ın bu açıklamalarının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Kent Meydanına Cami yapılmasına ilişkin meclis kararına CHP Grubunun yaptığı itiraz reddedilerek, AK Parti grubunun oylarıyla Kent Meydanına cami yapılması projesi onaylanmış oldu.

Belediyenin 2017 Mali Yılı Bütçesi de görüşülerek karara bağlandı. Gündeme alınan imar değişiklik talepleri ve belediyeye ait bir aracın hurdaya ayrılmasına ilişkin gündem maddesi ise oybirliğiyle kabul edildi.

“DOLARINI BOZDUR” KAMPANYASINA DESTEK

AK Parti Grup Sözcüsü İhsan Yazıcıoğlu, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, belediye olarak liman hizmet bedelleri karşılığında döviz alınması uygulamasına son verdiklerini, böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan kampanyayı desteklediklerini söyledi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın