Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Arılara fısıldayan adam, arı gibi çalışıyor

Arılara fısıldayan adam, arı gibi çalışıyor

Zonguldak ili Ereğli ilçesindeki kısa adı ZAYBİR olan Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği’nin eski Başkanı Selahattin Güney üniversite öğrencilerine burs verebilmek amacıyla bez torba üretip sattığını bildirdi.


Güney, gazetecilere yaptığı açıklamada, Göktepe mahallesi Küçük Yalı sokaktaki evinde sürdürdüğü bal üretiminin yanı sıra, gerek arıcılık sektörüne bazı kolaylıklar sağlamak, gerekse eğitime katkıda bulunmak üzere çeşitli çalışmalar yaptığını söyledi. Bunlardan birinin de, arı üreticilerinin bal kavanozlarını koyabilecekleri bez torba üretimi olduğunu anlatan Güney, şöyle dedi:
“Geçtiğimiz yıl özellikle marketlerde uygulama konulan ‘plastik poşete karşı önlemler’ kapsamında, ben de böyle bir çalışma başlatmıştım. Hasat döneminde bal üreticilerimizin satışa sunacakları balları koydukları kavanozlar için iki ayrı ölçüde bez torbalar yapmıştım. İki kavanozluk (30x25) ve bir kavanozluk (18x18) ölçülerinde, çuval bezinden dikerek ürettiğim torbalara, bal üreticilerimizden önemli talep gelmişti. Torba satışlarından elde ettiğim gelirin tamamını da üniversiteye giden öğrencilerimize burs olarak vermiştim. Bu yıl da, gelen talep üzerine aldığım 100 metre çuval bezinden, evimin balkon kısmında oluşturduğum dikim tezgahında tekrar bez torba dikmeye başladım. İlk etapta Samsun’daki bir öğretmen arkadaşımızdan 200 adet sipariş geldi. Bu sayının artacağına inanıyorum. Geçen yıl olduğu gibi, elde ettiğim geliri öğrencilere burs olarak dağıtacağım. Bu vesileyle eğitime de katkı sağlamanın huzurunu yaşıyorum.”
63 yaşındaki Selahattin Güney, geçtiğimiz yıllarda iki kez girdiği Üniversite Seçme Sınavı’nda (ÖSS) barajı aşmış, ancak istediği bölümü kazanamadığından tercih yapmamıştı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın