Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

A’dan Z’ye Ereğli…

A’dan Z’ye Ereğli…

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Organ Seçimlerine Başkan Adayı Niyazi Özcan, ilçe ekonomi tablosuna ilişkin geniş kapsamlı açıklama yaptı.


Özcan, haber merkezine ‘yazılı’ geçtiği açıklamasında, ‘özetle’ şunları kaydetti:

ÖNCE ZONGULDAK-EREĞLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
“Bu şehirde bundan sonra projeler konuşulacak. İlçemizin en önemli sorunu istihdamdır demiyor muyduk? Öğleyse ilk işimiz parsel tahsisi yapılan firmalarımızın sorunlarını çözüm odaklı olarak masaya yatırmak ve onların üretime geçmelerini hızlandırmak olacaktır. Bunu başardığımızda göç hazırlığında olan 3000 kişiye ‘durun gitmeyin, işiniz hazır’ diyebileceğiz.
Bütün gücümüzü bu işe mi vereceğiz, elbette ki hayır, geçmiş yönetimler gibi sadece mevcut OSB’yi konuşmayacağız, biz parsel tahsisi yapılan firmalarımızın sorunlarının çözümüne odaklanırken diğer taraftan 2. Organize Sanayi Bölgesinin planlaması, yer seçimi ve teknik altyapısı ile ilgi çalışmalar için Bakanlığın kapılarını aşındıracağız.

ISLAH OSB
Kanunla yürütülen ve tüm ülkeyi kapsayan bir Devlet projesidir. İlçemizdeki yeri Gülüç Irmağı mevkisindeki tesislerdir. Yapılacak düzenleme ile sanayinin disipline edilmesi öngörülmektedir. Bu alan üzerinde enerji, su, gaz ve arıtma gibi ortak altyapı tesislerinin kurulmasına imkan sağlanacak, girdi maliyetlerinde sağlanacak tasarruf ile rekabet edebilir hale geleceklerdir. En önemlisi Zonguldak-Ereğli OSB’deki yatırımcılara sunulan teşviklerden istifade edebileceklerdir.

TERSANELER BÖLGESİ
Gülüç Çengelburnu Tersaneler Bölgesinde faaliyet gösteren tersanelerin öncelikli sorunu finans darlığıdır. Dünya’da baş gösteren küresel ekonomik krize rağmen bu sektörde büyüyen ve güçlenen iki ülkeden biri Çin diğeri Kuzey Kore’dir. Bizim firmalarımız bu iki ülkenin tersaneleri ile rekabet edememektedir, bunun tek sebebi bu ülkelerde sektörün devlet tarafından teşvik edilmesidir. Öyleyse bunu biz de başaracağız ve tersanelerimize devlet desteği ve gerekirse siparişi devletten almak için var gücümüzle
Çalışacağız. Ayrıca kıyı kanununda yapılan değişiklikle, Tersaneler Bölgesindeki müteşebbislere Özel Endüstri Bölgesi kurabilme imkanı getirilmiştir, tersanecilerimiz endüstri bölgesi ilan edildikten sonra tersanecilik dışında başka işlerle de iştigal edebilme imkanına kavuşacaklardır.

KÜÇÜK SANAYİCİ
Talaşlı imalat yapan üyelerimizin imalat sanayi içinden sağladığı girdilerle, hem sanayiinin diğer sektörlerine çok çeşitli mal ve hizmet üreten makina, aksam ve aletleri imal etmelerini, hem de ürettikleri bu makinaları, dünya boyutunda tüketiciye sunmalarını sağlayacağız ve onları öncelikli ve ayrıcalıklı bir yapıya kavuşturacağız.

ULAŞIM
Kdz. Ereğli ile Devrek ilçesi arasında var olan ve yıllardır çözülemeyen ulaşım sorununun çözümünü hızlandıracağız. Devrek ulaşımı ile ikinci en büyük metal sanayi bölgesi olan Karabük bölgesine ulaşım mesafemiz kısalacaktır. Bu başarıldığında zaman, yakıt gibi maliyetleri düşürerek metal koridorunun güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca sanayicimiz yakın bir gelecek de tamamlanması beklenen Filyos Endüstri Bölgesi ile de daha kolay bir ulaşım imkanına kavuşabilecektir.

TURİZM
Kdz. Ereğli ilçesine bir yat limanı yapılması halinde turizme yönelik altyapı da güçlenecektir.Bu yatırım müteşebbislerin dikkatini çekecek ve turizmin diğer kollarında da yatırımların önünü açacaktır.

TEŞVİK
Zonguldak ili genel teşvik sistemi içerisinde 3. Bölge kapsamındadır. Zonguldak ili yıllardır kamu ağırlıklı üretim politikaların etkisi altında kalmıştır. Piyasa ekonomisi sisteminin ön plana çıkmaya başladığı 1980’li yıllardan sonra Erdemir’in özelleştirilmesi ve TTK’nın küçültülmesi neticesinde bu kurumlardan elde edilen ücret gelirleri ve Erdemir Vakfı ile Zonguldak Amelebirliği’nin mevduat hacminin yüksek oluşu sosyoekonomik olarak Zonguldak’ı hep yukarı da göstermiş ve genel teşvik sistemi içerisinde hep 3. Bölge kapsamında yer almıştır. Ancak bugün bu kurumlarda uygulanan politikalar ve yetersiz sanayi altyapısı nedeniyle ilimizin hızla geriye gittiği gerekçeleri ile teşvik önceliklerinin artırılmasına çalışacağız.

LİMAN
İlçemiz tersaneler bölgesindeki havuzun tahmil ve tahliye işlemini de yaparak ilçemize ekonomik açıdan canlılık katacak bir limanın hayata geçirilmesi için çalışacağız.

ÜNİVERSİTE
Biz öğrenciye ilçe ekonomisini kurtaracak gözle bakmıyoruz, potansiyelimizin farkında olarak ilçe ekonomisini düzlüğe çıkarmak bizim asli görevimizdir. Üniversite ve öğrenci ilçemizin bilimsel ve sosyal kültürel yönden gelişmesine katkı verecektir, üniversiteyi bunun için çok önemsiyoruz.

AB PROJE HİBE DESTEKLERİ
İş ve sosyal hayattaki, potansiyel projelere ve proje fikirlerine fon sağlamak amacıyla, ulusal ve uluslararası platformlarda izlenmesi gereken, süreli ve süresiz periyodlarda açık olan, duyurusu yapılan ve alınmayı bekleyen çok sayıda proje hibe desteği bulunmaktadır. Bu destekleri alarak üyelerimize hizmet olarak yansıtacağız.

NAKLİYE SEKTÖRÜ
İlçemizdeki kuru yük taşıyıcısı nakliye ve lojistik personel serviscileri ve araç servis hizmetleri sektörü zor durumdadır demeyeceğiz. Bu iyimserlik olur düşüncesindeyiz, doğru cümle ‘nakliye sektörü bitme noktasına getirilmiştir’ olmalıdır. Sektörün içinde olan bir kişi olarak sorunları ve çözüm yollarını çok iyi biliyorum, bu sektörü ayağa kaldırmak boynumuzun borcudur.

TSO’NUN HİZMET ÜCRETLERİ TARİFESİ
Başbakanımız açıklama yaparak şirket kuruluş işlemlerinin kolaylaştırıldığını ve 650 TL. maliyetinin olduğunu duyurmuştur. Bu ücrete ilaveten, TSO üyesinden 800 TL. hizmet parası almaktadır. Bu para ayrıca şirketlerin tüm değişiklik işlemlerinde de alınmaktadır. Bu tarifeyi değiştireceğiz, üyemizin bu yüksek ücretlerle ezdirilmesine izin vermeyeceğiz.

“Gönül ALMASINI DA ÇOK İYİ BİLİRİZ”
Artık sözlerin bittiği noktaya gelmek üzereyiz. Önümüzdeki 4 yıllık dönemin de kayıp bir dönem olmasını istemiyoruz. Bu yarış içinde kırdığımız insanlar olabilir, ahde vefanın ne olduğunu çok iyi biliriz. Gönül almasını da çok iyi biliriz. Ancak unutulmasın ki koltuk sevdamız yoktur, hiç biz zaman olmamıştır. Yaptığımız her şey koltuk için değil, sadece hizmet içindir.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın