Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

96. YIL!..

96. YIL!..

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ıncı yılanda kutlama töreni düzenlendi.
Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı’ndaki törende Kaymakamlık, Komutanlık ve Belediye çelenkleri Anıt’a konuldu. Ardından sayı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Bu sırada ise Garnizon ve Bölge Komutanlığı’ndan 3 asker, 3 Türk Bayrağı’nı göndere toka etti.

DÜŞMANIN UNUTTUĞU ŞEYİ, 
UYSAL BİR KEZ DAHA HATIRLATTI
Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, tören konuşmasında, ilçenin 4 bin 500 yıllık tarihinin ’şanlığı’ olduğunu, bulunduğu coğrafyada ise yeraltı ve yerüstü zenginliklerin bulunduğunu söyledi. Dönemde, işgal altındaki ilçeyi işgal edenlerin unuttuğu şeyin, Ereğlili yurttaşın içindeki vatan ve millet sevgisi olduğunu ifade eden Uysal, şunları kaydetti:
“18 Haziran 1920 tarihinde Ereğli topraklarını da işgal etmek istemelerine karşı, unuttukları bir şey vardı. Bu, Karadeniz Ereğli halkının milli ruhu, vatan sevgisi, birlik ve beraberliğiydi.
Egemenliğine ve özgürlüğüne düşkün Ereğli halkı boş durmamış, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında toplanarak Fransızlara ilk kurşunu sıkıp topraklarını direnişe başlamıştır.
Ramazan ayının son on gününde Alaplı’nın köyleri, Gülüç, Kaptaş, Cuma ve Yalı boyundan gelerek Emekli Yüzbaşı olan Ereğli Kuvva-i Milliye Komutanı İzzet Dura Bey’in komutasında direnişe geçen vatanseverlerimiz, 10 gün süren milli mücadelenin sonunda, Ramazan Bayramı sabahı, Ereğli’yi düşman işgalinden kurtarmıştır.
Ereğli’yi özgürlüğüne kavuşturan, böyle bir şanlı tarihe sahip olmamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi, bugün aramızda olmayan gazilerimizi ve tüm isimsiz kahramanlarımızı rahmetle anıyor, onların torunlarını saygı ve minnetle selamlıyorum.”

’O’ MEKTUP OKUNDU
Törende, Ereğli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurucusu Nimet Hoca’nın, ilçe halkına yaptığı konuşma metnini öğretmen Gürdal Özçakır okudu. Ardından, ilk, orta ve lise dengi okullarda resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrencilere ödülleri verildi.
Törene, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Fahri Küçük, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın