Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

8 İşçinin Öldüğü Dava İleri Tarihe Ertelendi

8 İşçinin Öldüğü Dava İleri Tarihe Ertelendi

Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde, 7 Ocak 2013 tarihinde metan gazı patlaması sonucu 8 taşeron işçinin öldüğü Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi Müdürlüğü maden ocağındaki iş kazasıyla ilgili davanın duruşması görüldü.


Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan 3’ü ile mağdur yakınları ve tarafların avukatları katıldı.
Sanıkların avukatlarından Meral Özçelik, TTK ile Star İnşaat arasındaki mevzuata aykırı asıl alt işveren sözleşmesinin yapıldığını söyledi. Müvekkilleri önünden muvazalı olan sözleşmenin iptaline karar verildiğini belirterek, "Bu nedenle raporda kusur verilmemesi yönündeki görüşü kabul etmekle birlikte müvekkilim aleyhindeki tespitleri kabul etmiyoruz. Ayrıca muvaza nedeniyle baştan itibaren TTK çalışanı olarak kabul edildiklerinden soruşturma izni alınmasını gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.
Mahkeme heyeti, Türkiye’de en yetkin üniversite öğretim görevlileri tarafından düzenlenmiş ayrı ayrı üç raporun bulunduğunu, dördüncü bir heyetten alınacak raporun bu aşamada faydadan çok daha fazla karışıklığa neden olabileceğini söyledi. Son düzenlenen raporun sonuç kısmındaki kaçınılmazlık unsuru yönünden daha önce alınan iki raporda herhangi bir değerlendirme yapılmadığından öncelikle diğer iki kuruldan bu konuda değerlendirme yapılmak suretiyle ek rapor temininden sonra tüm raporların birlikte değerlendirilebileceği kanaatine vardı. Taleplerin kısmen kabulüyle kaçınılmazlık unsurunun değerlendirilerek ek rapor düzenlenmesinin istenilmesine karar verdi.
Heyet, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 28 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın