Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu... TEK TEK ANLATILDI!

7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu... TEK TEK ANLATILDI!

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO), ‘7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı.


İlçenin Vergi Dairesi Müdürü Muharrem Gövce ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İlçe Müdürü Mustafa Şengül, TSO toplantı salonunda kanununa ilişkin üye ve mali müşavirlere yönelik bilgilendirmede bulundu.
Gövce, Kanun kapsamının 31 Mart 2018 tarihi esas alınarak düzenlendiğini belirterek, vergiler için bu tarihten önceki vergilendirme dönemlerinin kapsama girdiğini söyledi.
Söz konusu kanunun amacının vatandaşın kamuya olan borç yükünün azaltılarak, taksitler halinde ödenmesine imkan verilmesi olduğunu ifade eden Gövce, bu kanundan faydalanmak için başvuruların 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılması gerektiğini belirtti.
Kanun kapsamında yapılandırılmış borçların ilk iki taksitinin süresinde ödenme şartı bulunduğunu dile getiren Gövce, bir takvim yılında en fazla 2 taksitin ödenmeyebileceğine dikkat çekerek, “süresinde ödenmeyen taksit, son taksiti izleyen ayın sonuna gecikme zammı oranında geç ödeme zammı ile ödenebilir. Cari dönem ödeme şartında da bir takvim yılında en fazla iki defa ihlal hakkı verilmektedir” dedi.
Taksitli ödemelerde 6, 9, 12, 18 taksit seçeneklerinin olduğunu kaydeden Gövce, ödemenin peşin yapılması halinde ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’nından vazgeçileceğini, kapsama giren idari para cezalarından yüzde 25 oranında indirim yapılacağını, sadece Yİ-ÜFE’den oluşan alacaktan yüzde 50 oranında indirim yapılacağını bildirdi.
SGK İlçe Müdürü Mustafa Şengül’de yasanın SGK’yı ilgilendiren kısmı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Toplantı konuşmaların ardından soru-cevap şeklinde devam etti.
Toplantıyı TSO yönetim kurulu üyeleri takip etti. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın