Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

7 operasyon geçiren Berat yardım istiyor

7 operasyon geçiren Berat yardım istiyor

*Asgari ücretle geçimlerini sağlayan baba Ayhan Ablay, apartman katının bodrumunda ahşaptan kendi elleriyle yaptığı yürüyüş alanı ve inişli çıkışlı ahşap merdiveni ile oğlunu tedavi etmeye çalışıyor.


*Ablay, epilepsi hastası oğlunun tedavisi için artık dayanacak güçlerinin olmadığını tek çare olarak yurt dışında bir ameliyat yapılarak çocuğunun sağlığına kavuşabileceğini söyledi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde 9 yılda 7 kez ameliyat olan 9 yaşındaki epilepsi hastası Berat çare arıyor.
İlçede geçimini kapıcılık yaparak sağlayan Ayhan Ablay, çocukları Berat Albay’ın 1 yaşındayken havale geçirdiğini söyledi. Hastaneye kaldırılan Berat, bir süre sonra yürüme ve oturma yetisini kaybetti. 9 yılda 7 kez ameliyat olan epilepsi hastası Berat’ın gözlerinde de rahatsızlık başladı. Çocuklarının nöbet geçirdiğini belirten aile yardımseverlerden destek beklediklerini anlattı. 
Çaresiz baba, gazetecilere şu sözlerle konuştu:
60 BİN LİRA LAZIMDI AMA…
"Gece yarısı son anda fark ettik ve apar topar acile kaldırdık. Ancak beli zaman sonra çocuğum ne oturma ne yürüme ne de emekleme hiçbir şey yapamaz oldu. İstanbul’da özel bir hastaneye gittik, bize 60 bin lira karşılığında ameliyat önerdiler. Benin durumum olmadığı için bunu karşılayamadık ameliyat ettiremedik. Daha sonra yakınlarımızın desteği ile İstanbul ve İzmir olmak üzere toplam 7 ameliyat oldu. Bu süre zarfında bu hastalık gözlere de hasar verdi. Kocaeli’de gözlerinden ameliyat oldu, halen daha havale geçirmeleri sürüyor.
ÜSTÜN ZEKALI
Çocuğum için ses ve ışık hepsi yasak. Okulda okuyor, ancak okulda ses ve ışık olması zarar veriyor. Sosyal aktivitelere katılamıyor. Öğretmenler, çocuğumun üstün zekalı olduğunu söylediler. İstiklal Marşı’nın tüm kıtalarını ezberleyerek söylemesiyle okul birincisi oldu madalya ve başarı belgesi aldı. Çocuğumuzun üstünde bulunduğu korseyi yurt dışından getirttik. En sonunda İzmir’de ketojonik bir özel bir tedavi merkezine gittik. Çocuğumuz orada tedavilerle biraz ilerleme oldu. Ancak bu tedavi çok maliyetli, gücümüz yetmiyor. Biz artık ailemle dayanamıyoruz. Tek çare yurtdışında bir ameliyat olmasıdır. Bu nedenle devletimizden yardım talep ediyoruz. Bize kucak açmalarını bekliyoruz."

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün4
kızgın1
gülücük0
hayran0
şaşkın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın