Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

29 EKİM COŞKUSU!..

29 EKİM COŞKUSU!..

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ereğli’de düzenlenen tören ile kutlandı.

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın Kaymakamlık makamında Zonguldak Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu ve Ünal Demirtaş’ın katılımı ile tebrikleri kabulü ile başlayan kutlamalar Sahil Bandı’nda devam etti.

Buradaki tören Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın törene katılanların bayramını kutlaması ile başladı.

Madenoğlu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, Cumhuriyetin anlam ve önemini anlamak için 1923’ten önceki yıllara bakmak ve ona göre değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Madenoğlu, Osmanlı Devleti’nin yükselen ve çöküş dönemlerinden bahsettiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

CUMHURİYET İLELEBET YAŞAYACAK
“Böyle bir durumda başka milletler olsaydı tarihin derinliklerinde yok olup giderlerdi. Ama Yüce Türk Milleti, tarihin hiçbir döneminde azmini, inancını, vatan ve bağımsızlık sevdasını kaybetmemişti. ’Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla düşmanlarıyla amansız bir savaşa girdi. İstilacı devletler, Atatürk’ün dediği gibi ’nasıl geldilerse, öyle çekip gittiler.’ Artık Osmanlı Devleti tarihe karışmıştı, Türk Milleti ebedi hayatını yaşamaya devam edecekti. Devem edecekti de, onun yüksek karakterine uygun bir yönetim şekline ihtiyaç vardı. Yüce Atatürk, çoktan düşünmüştü bile. Ve Cumhuriyetimiz 92 yıl önce bugün kuruldu ve gelecek kuşaklara emanet edildi.
Bugün ülkemiz medeni dünyada Cumhuriyet ile yönetilen nadir ülkelerden biridir. Cumhuriyet, milletimize en layık bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet, bir fazilet rejimidir. Cumhuriyet çok sesliliğin, demokrasinin rejimidir… Cumhuriyet idealleriyle yoğrulmuş vatandaşlarımız; yine Cumhuriyet ülküsüyle dopdolu, ancak çeşitli görüşlere sahip vatandaşlarımızın fikir ve görüşlerine saygı duyar. Çünkü, hepimizin ortak ideali Yüce Atatürk’ün kurup bizler emanet ettiği Cumhuriyeti ilelebet yaşatmaktır. Vatandaşlarımız bunu yaparken; hiç bıkmadan, yorulmadan Cumhuriyetin kurulduğu yıllardaki gibi heyecan dolu olarak çalışmasını bilir. Bizler, Yüce Türk Milletinin geleceğe umutla bakan evlatları olarak, Atatürk’ün hedef gösterdiği ’Çağdaş Uygarlık Düzeyine’ ancak bu şekilde ulaşabiliriz.
Tüm bunların, demokrasinin tam olarak uygulanabileceği Cumhuriyet rejimi içerisinde gerçekleşeceğinden şüphe etmeyelim. Onun için Yüce Atatürk’ün kurup bize emanet ettiği Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatma azmi ve kararlılığımızı tüm dünyaya haykırıyoruz.”

Folklor gösterisinin ardından çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.Kutlama tören geçişi ile son erdi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo