Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

22 SAAT 34 DAKİKA ORUÇ TUTUYORLAR...

22 SAAT 34 DAKİKA ORUÇ TUTUYORLAR...

Dünya genelinde en uzun oruç 22 saat 34 dakika ile beyaz gecelerin yaşandığı Kuzey Kutbuna yakın bölgelerde, en kısa oruç ise yaklaşık 9 saat ile Arjantin’in en güneydeki kenti Ushuaia’da tutuluyor.

Türkiye’de en uzun orucu Ramazan ayının ilk gününde 17 saat 37 dakika ile ülkenin en kuzeyindeki il olan Sinop’ta yaşayan vatandaşlar tuttu. En kısa oruç ise 16 saat 38 dakika ile en güneydeki şehir Hatay’da tutuldu. Ramazan’ın ilk iftarı  Hakkari’de yapıldı. Günlerin giderek kısalması nedeniyle son oruç ilkinden yaklaşık yarım saat daha kısa olacak.

- Dünyada en uzun oruç 22 saat 34 dakika

Ramazan ayının yaz dönemine denk geldiği Kuzey yarım kürede en uzun oruç yaz gün dönümünün yaşanacağı, aynı zamanda en uzun gün olan 21 Haziran’da tutulacak. Bu günden itibaren kuzey yarım kürede oruç tutma süreleri giderek kısalırken, aynı oranda güney yarım kürede uzayacak.

Dünya genelinde Müslüman nüfusun bulunduğu yerler göz önünde bulundurulduğunda, Diyanet İşleri Başkanlığı imsakiyesine göre Ramazan ayının en uzun orucu 22 saat 34 dakika ile Kuzey kutbuna yakın bölgede bulunan İzlanda’nın Reykjavik kentinde tutuluyor. İsveç’in kuzeyindeki Kiruna ve Norveç’in Tromso kentinde oruç süresi yaklaşık 22 saati buluyor. Stockholm, Oslo, Kopenhag ve Helsinki’de ise 20 saat civarında .

İftarla imsak arasında 3 saat 27 dakika bulunan ABD’nin Alaska eyaletindeki Anchorage bölgesinde ise akşam ezanı 23.48’de okunacak.

- En kısa oruç 8 saat 57 dakika

En kısa oruç ise şu an kış mevsiminin yaşandığı güney yarım kürede, kutup noktasına yakın bölgelerde tutuluyor. En kısa orucu ise 8 saat 57 dakika ile Arjantin’in Ushuaia kentindeki Müslümanlar tutuyor

Nüfusun yüzde 2’sini Müslümanların oluşturduğu Avustralya’da ortalama oruç süresi 12 saat . Ülkenin güneyindeki Tasmania adasında 11 saatten biraz daha kısa bir süre oruç tutuyor.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 13 saat 45 dakika, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de ise yaklaşık 16 saat oruçlu kalınacak.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın