Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

2017 LYS TERCİH İŞLEMLERİNDE DİKKAT!

2017 LYS TERCİH İŞLEMLERİNDE DİKKAT!

LYS tercih işlemleri için heyecan devam ediyor. Sınav sonucuna göre tercih etmek istedikleri bölümü listeleyen adaylar, ÖSYM’nin belirlemiş olduğu 26 Temmuz tarihine kadar bu işlemlerini tamamlayacak.


YURT
LYS tercih kılavuzu bilgisi dahilinde işlemlerini gerçekleştirecek olan adaylar, bu tarih itibariyle ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarını açıklamasını bekleyecek. Peki, 2017 LYS tercih işlemlerini gerçekleştirirken nelere dikkat edilmesi gerekecek?

İŞTE DETAYLAR…
Tercih Sihirbazı’na girdiğinizde, karşınıza yerleştirme başarı sıralamaları çıkacak. Puan türlerinin karşılarına başarı sıralarınızı yazacaksınız. Sihirbaz size yol gösterecek, ’sonraki adım’ dediğinizde ise karşınıza bir il listesi çıkacak. Buradan okumak istediğiniz ili ya da illeri seçebileceksiniz. Ardından, karşınıza üniversiteler çıkacak. Bir önceki adımda seçtiğiniz ilde bulunan üniversiteler karşınıza seçili olarak gelecek. İsterseniz seçtiğiniz illerde olmayan farklı bir üniversiteyi de işaretleyebilirsiniz. Sıra geldi son adıma. Buradan okumak istediğiniz üniversitenin vakıf mı, devlet mi gibi tiplerine; açıköğretim, birinci öğretim gibi eğitim şekline; burs durumu ve istediğiniz puan türüne göre seçim yapabilirsiniz. Karşınıza seçtiğiniz kriterlere göre tahmini olarak yerleşebileceğiniz üniversiteler, bölümleri ve kontenjanları gelecek. Buradan istediğiniz bölümleri ’listeme ekle (+) ’ sekmesine tıklayarak tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

MESLEKİ VE TEKNİK LİSELER!
Diğer önemli bir değişiklik de mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrenciler için, bu adaylar artık meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş yapamayacak. Ancak bu öğrenciler ek puandan yararlanabilecek. YÖK, meslek lisesi mezunlarının üniversitelerin aynı alandaki ön lisans programlarına yerleştirilmeleri durumunda, merkezi sınavlardan aldıkları puanlara ilave edilecek ’ek puan’ katsayısını 0.06 olarak açıkladı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük4
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo