Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

100 kişi bir araya geldi, ‘tarihe’ sahip çıktı!

100 kişi bir araya geldi, ‘tarihe’ sahip çıktı!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde, yılardır atıl durumda bulunan ve adeta beldenin simgesi haline gelen raylı taşıma sistemi ‘Varagel’in turizme kazandırılması için çalışma başlatıldığı bildirildi.


Edinilen bilgiye göre, aralarında Belediye Başkanı Mustafa Aydın’ın da bulunduğu 100 gönüllü kişi, yaklaşık 150 metrelik tepeden sahildeki madene 130 yılı aşkın süredir işçi ve malzeme nakli gerçekleştiren, 5 yıldır ise atıl durumdaki raylı sistemin turizmine kazandırılması için seferberlik ilan etti.
“Kandilli sahipsiz değil”
Başkan Mustafa Aydın, gazetecilere açıklamasında, belde halkının sivil inisiyatif grubu oluşturduğunu belirterek, “Kandilli sevdalıları, Kandilli’yi temsil eden eserlerin korunması için çaba gösteriyorlar. Bu alan Kandilli’yi temsil eden bir alan. Arkadaşlarımız burada bir çalışma vardı. Kandilli sahipsiz değil. Herkes buraya sahip çıkıyor. İnşallah bu çalışmalar yetkililerin dikkatini çeker ve daha aktif olmalarını sağlar” dedi.
Söz konusu alanın 2015 yılından itibaren Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altına alındığını ve turizme kazandırılması için proje başlatıldığını anlatan Aydın, şu sözlerle konuştu:
“Bürokrasideki bazı gecikmeler yaşandı. Dolayısıyla müdahalesi gecikince alan bakımsız kaldı. Biz belediye olarak gerekli girişimleri yaptık. Burayı tanıtmaya devam edeceğiz. Valimizi ziyaret ettireceğiz. Burası ile ilgili sürmekte olan projenin hızlandırılmasını sağlayacağız. Bu bölge maden ile var olan bir yer. Hayatta kalması da maden ve turizmden geçiyor. Yerel turizmden pay alması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
Gerekli adımların atılmadı iddiası
Kandilli Kültür Derneği Başkanı Korhan Us da varagel bölgesinin Kandilli Belediyesi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve derneklerinin destekleri ile Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nca koruma altında tutulduğunu ancak gerekli adımların atılamadığını ifade etti.
Kalabalık daha sonra varagelin bulunduğu alanda temizlik çalışması gerçekleştirdi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo