Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KENT MEYDANINA VARIM, SATIŞLARA KARŞIYIM!

Fikri KAPAN

Tüm Yazıları

Karadeniz Ereğli’de, yıllardır konuşulan Trafik keşmekeşinin son bulacağına; Kent Meydanı’nın hareket alacağına yönelik gelişmeler, her ilçe yaşayanı gibi beni de (bir kez daha!) heyecanlandırdı.

Zira, başta ilçedeki trafik keşmekeşini uzun yıllardır (ve sıklıkla) dile getiren yazılarım, yorumlarım hatta eleştirilerim çok olmuştur.

Mesela; ilçe merkezindeki Erdemir Caddesi’nin tek yön yapılması, İbrahim Efe Caddesi, Hatip Caddesi ve Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı’nın dah aktif kullanılması gibi ciddi önerilerim olmuştu.

Ereğli belediye Başkanı Halil Posbıyık, o dönemler bu önerimi alıp, İlçe Trafik komisyonuna götürmüştü.

Komisyon kararıyla da uygulama sokulmuştu1

Ancak, özellikle sürücülerin dikkatsiz ve duyarsızlığı nedeniyle yönlerin doğru kullanılmaması ve kısa süreli de olsa belirli noktalara trafik görevlileri konulmaması sistemi işletmemişti.

Elbette buna, başta Erdemir Caddesindeki bir kısım esnafın ‘iş yapamayız’ endişesi de eklenince Posbıyık, uygulamadan vazgeçmişti.

***

Pandemi süresince İlçe Kaymakamlığının aldığı kararlar sırasında bazı güzergahların trafiğe kapandığını gördük. Bu sürüde, başta Hatip Caddesi olmak üzere Sakindere (Dombayderesi) ciddi şekilde aktif olarak kullanılmıştı.

Her ne kadar kapalı yolların sıkışıklığı yaşandıysa da, alternatif yolların konumu ve kullanımının (alınacak tedbirlerle) rahat olacağı daha iyi anlaşılmış oldu.

İşte bu noktada, Posbıyık’ın son açıklamasında da ‘taviz vermeyeceğiz’ söyleminden yola çıkılırsa, benzer ve daha düzenli uygulamalar sayesinde ilçedeki trafik akışındaki keşmekeş, orta vadeli çözülmüş olur.

Tabi burada, İbrahim Efe Caddesi’nden ‘Jet yol Ayrımı’ olarak bilinen yönden Erdemir Caddesine çıkış yasağı ne kadar doğruysa, Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı’ndan Erdemir Caddesi’ne çıkışta, Jet Yol ayrımına dönüş yasağı bir o kadar yanlış!

Zira, Meydanbaşı Köprüsünden sonra, Erdemir Caddesi güzergahında, İstanbul Yol Ayrımı Kavşağına dönüş yok!

***

Elbette ilçedeki trafik keşmekeşinin yaşanmasında alternatif yolların kullanımı ne kadar önemliyse, park sorunu ve ihlalleri de bir o kadar önemli hale geldi.

Burada öncelikle sorumsuz sürücü ihlali oranının fazlalığını belirtmeliyim.

Zira, ne park etmeyi, ne de diğer sürücülere saygını bilmeyen, biliyorsa da umursamayan sürücü çok!

Ancak, yine de ilçenin en önemli eksiklerinden birinin yeterli park alanı olmayışından kaynaklandığı da bir gerçek.

Bunun için ki, ‘Kent Meydanı’nı çok önemsiyoruz.

Her ne kadar Posbıyık son açıklamasında “5 katlı otopark” ifadesini kullandıysa da, zeminine 2 katlı otopark yapılacağı konuşulan Kent Meydanı, rahat nefes aldıracaktır.

Avam Proje çalışmaları tamamlanan projenin en kısa sürede hayat bulması elbette en büyük temennimiz!

***

Fakat, Posbıyık’ın konuşma arasına sıkıştırdığı önemli detayları iyi görmek lazım!

Ne diyor Başkan;

-Maliyeti yüksek bir yatırım…

-O nedenle aynı alana önce Kent Meydanı, ardından belediye binası yapılabilir…

-Kaynak olarak ise Belediyeye ait kiralık mülklerin satışı gündeme getirilecek!!!

Aralarında belediye Lojmanları, bir çok dükkan ve Uzunkum Caddesindeki ‘kafeler de yer alan bir çok iş yeri satılacak.

!!!

İşte bu noktaya karşı olduğumu bir kez daha dillendirmeliyim.

Başkan Posbıyık’ın önceki (son) dönem başkanlığında da gündeme gelen bazı belediye arazi ve dükkanlarının satışının doğru olmadığını savunanlardandım.

Bunlardan birisi Alimolla Camisi karşısındaki (bence belediyeye önemli gelir sağlayan yerdi) iş yerinin Aygün Market’e satılması büyük bir kayıptı.

Halen Halk Otobüslerinin bekleme alanı olarak kullanılan Katlı otoparkın ön kısmındaki alanın Evkur’a satışı ise direkten dönmüştü.

O dönemler gerçekleşmeyen bu satış nedeniyle belediyenin ihtiyacı olduğu bildirilen nakit ise özel bir bankadan sağlanan kredi ile giderilmişti.

Posbıyık bir sonraki dönem seçilemedi ancak Devlette devamlılık esastır anlayışı ile o kredi de ödendi bitti!

***

Bunun hatırlatmamın bir başka gerekçesi de şu;

Ereğli belediyesinin ‘Zengin Belediye’ olduğu konuşulur, beğenilir!

Bu ‘zengilikte’ payın büyüğü ise ilçede kurulu Erdemir’den gelen vergiler-kaynaklardır.

Yine, belediye uhdesindeki mekanlardan gelen kiralar önemli yer tutar.

Şimdi bir düşünelim; (Allah korusun!) Erdemir’deki katkı gider-azalırsa, belediyenin kiralık mekanları da satılırsa gelirini nasıl sağlayacak?!

***

Bu sadece ilk akla gelen endişeler. Ki, çoğalması ihtimali yüksek.

O nedenle, ‘heyecanla’ istediğimiz Kent Meydanı’nın yapımını, Posbıyık’ın da dediği gibi ‘önce otoparklı alan’ olmak kaydıyla parça parça hayata geçmesini sağlamaktır.

 Bunun için gerekli olan paranın da İller Bankası’ndan (ki zaten öyle olacaktı) temin etmekten geçer.

Mevcutların satışını düşünmek ise Belediyenin, dolayısıyla Ereğli’nin geleceği için endişe yaratabilecek sonuçlar doğurabilir.