Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KENT KONSEYİ BİLMECESİ!

Fikri KAPAN

Tüm Yazıları

Üzerinde ne kadar konuşulup, tartışılmalı bilemiyorum. Zira, yasa gereği belediyelerin müdahilinde olan bu oluşumun, aslında bugüne kadar şehir için alabildiği veya uygulayabildiği verimli kararların pek olduğunu söylemek mümkün değil.

Ancak, yine de ‘ciddi’ bakılması gerektiğinden, biz de herkes gibi ‘ciddiye’ aldık (!) ve konseyin hafta sonu genel kurulunu izledik!

En baştan belirteyim ki; “evlere şenlik” denilebilecek bir genel kurul izledim!

Deriz ya; ne başı, ne k… belli!!!

Daha salona girişte oluşturulan küçük bir masada öbeklenmiş insanlar Haziran Cetveli’nde isimlerini arıyor, bulamayanlar için ek listeler hazırlanmış!!!

Salonda olmuş 150 kişi, Hazirun cetvelindeki ‘asli imza’ sayısı 42!!!

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “verdiği görevin en iyi şekilde yapılmış olacağı” ihtimaliyle salona tam saatinde giriyor ancak, 45 dakika beklemek zorunda kalıyor!

Dakikalar ilerliyor, bir koşuşturmadır gidiyor! Değişik simalar oturduğu yerde kulağına eğilerek Başkan Uysal’a bir şeyler fısıldıyor; o ise sakinliğini koruyarak, çevresine (yine de) gülücükler dağıtıyor!

Tam 45 dakika sonra Kent Konseyi Başkanı Noyan Keskin kürsüye geliyor ve “çoğunluk sağlanamadı; 14 gün sonraya, 10 Temmuz’a erteliyoruz… Bu sürede Kaymakamlık Dernekler Masası’ndan üye olacak listeleri alıp, düzenleyeceğiz..!” diyor ve genel kurul yapılamıyor!

Bazı katılımcılar sorguluyor; Başkan Uysal yanıt vermek zorunda kalıyor!

***

Öğreniyorum ki;

2006’da kuruluş yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanan Kent Konseyleri oluşumu, 2009’da revize ediliyor. Ancak, Ereğli Kent Konseyi Tüzüğü hala 2006’daki gibi kalıyor! Bir ara değiştirilmek istense de (sanırım) genel kuruldan geçmiyor!

Öğreniyorum ki;

bu genel kurul öncesi (tek liste ile gidileceği sanıldığından olsa gerek!) oy pusulası bastırılmıyor; sorulduğunda ise “el kaldırma yöntemiyle açık oylanacak, sorun yok” yanıtı veriliyor!

Öğreniyorum ki,

Belediye Başkanı Uysal’ın da tasvip ettiği şekliyle; Adem Öztürk tek aday gösteriliyor ancak, (CHP’nin bilgisi dışında) eski CHP Milletvekili Adayı işadamı Mustafa Özkan geceden başladığı çalışmalarla listesini hazırlamış bile!!!

Öğreniyorum ki;

Genel Kurul Salonu’ndaki eksiği Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Atay fark ediyor ve uyarıyor!

Öğreniyorum ki;

CHP İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakçı, “tüzük hatası yapıldığını” tespit etmiş ve ona göre de ‘gardını’ almış!

Daha birçok şey öğreniyorum ancak, burada yazmakla bazı kişi ve çevrelere zarar verebileceği gerekçesiyle yazmıyorum!

Ama şunu yazabiliyorum; gerçekten Hazirun katılımı yeterli olsaydı da, genel kurulun iptali bir sonraki gün (dün) açılacak bir  ithal davasına bakıyordu!

Peki, Ereğli Belediyesi gibi güçlü bir kurumda, yıllardır bu işlerin içinde olan insanlar, nasıl olur da, bu kadar hafif, beceriksiz davranarak, bir işi ‘berbat’ edebilirler!

Ve yine; işleri tam olgunlaştırmadan, Belediye Başkanını (geçmişte de olsa fark etmezdi) oraya getirtip, bekletip, zorda bırakırsınız!

Çevredeki gözlerin hep üzerinde olduğu Ereğli’yi böyle zorda bırakmaya kimin, ne hakkı var?

Bunu kimse hafife almamalı, geçiştirmemeli. Varsa sorumluları bulunmalı ve gereği de yapılmalı.

Burada ‘Uysal’ olmanın pek bir anlamı olmasa gerek!