Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KELEŞ’İN SÖZLERİ- EREĞLİ’NİN GELECEĞİ…

Fikri KAPAN

Tüm Yazıları

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleş, Koronavirüs (Covid-19) salgınının da etkisiyle bir araya gelemediği Oda üyeleri ile iki ayrı kahvaltı organizasyo-nunda bir araya geldi.

Her iki organizasyondaki konuşmalarında bir çoğu benzer konuları gündeme getiren Keleş’in bazı vurguları ise dikkat çekiciydi!

Eski Bağlık Salonu’ndaki ilk toplantısında; görevde bulundukları sürede yaptıkları icraat ve çalışmaları anlatırken; bir ara “bazı ahmaklar ve fesatlar” ifadelerini kullanması dikkatimi çekti!

Genelde bu tür söylemlerde bulunmayan Keleş’in bu sözlerini “her halde ağzından çıkıverdi” diye yorumluyordum ki; “hain insanlar var” söylemi ile aslında “bilinçli kullandığı” kanısına vardım.

 Daha da önemlisi; Keleş, bu söylemlerini, daha çok Ereğli’deki güzel gelişmeler ile ilgili yaptıkları çalışmalar sırasında, siyasi-bürokrat, bir sürü çevre ile kurdukları diyalogları “çe-kemeyenlerin olduğunu” söylemesi üzerine kullandı!

Bu, ne demeye geliyordu?

“Biz çalışıyoruz, didiniyoruz ama bazı ahmaklar, fesatlar ve hainler bu çalışmalarımızı çeke-meyip, köstek olmaya çalışıyorlar!..

***

Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş’in, ilk toplantıda olduğu gibi, Tims Fabrika’da gerçekleştir-diği ikinci toplantıda da üyelerine seslenişindeki aynı söylem de şuydu:

Ereğli’nin çıkarları doğrultusunda her biriniz, bir araya geldiğinizde siyasilere bölgesel yatı-rımlar için baskı kurun, talepte bulunun…

Bu benzerlikteki söylemin altından da şu çıkıyor:

Zonguldak lobisi altında ezilen Karadeniz Ereğli, özellikle iktidar milletvekillerinin de umur-samazlığı yüzünden zor süreçler geçiriyor.

Buna ben de şöyle bir eklenti yapabilirim ki; milletvekillerinin bu umursamazlığının ana nedeni ise iktidarın yerel uzantısının beceriksizlikleri!!!

***

Siyasilere bu tür mesajlar gönderen Keleş’in Bülent Ecevit Üniversitesi’ne (BEÜ) (ve dolayısıyla Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya) göndermeleri de son derece zamanlı ve yerindeydi.

Ne diyor Keleş?

“BEÜ’nün Karadeniz Ereğli’deki üniversite binaları yada diğer çalışmalara bir tuğla bile koymamıştır. Ereğli’de üniversite konusunda ne yapıldıysa hayırseverler vasıtasıyla yapılmıştır..!”

Son derece doğru, yerinde ve haklı söylem!

Basın olarak yıllarca benzer söylemleri kaleme aldıysak da pek umursayanı görmedik ya..!

Sadece BEÜ’mü?!. hadi bir kaçını da biz sıralayalım:

- Ereğli’nin en büyük ihtiyaçlarından olan Çevre yolu konusunda bir adım yok.

- Bakan7ın bile “Sizin Erdemir’iniz var” söylemi üzerine, ilçedeki iş hacmini ve istihdamı artırabilecek bir tek Devlet yatırımı yok!..

- Ereğli gibi nüfusu 200 bine doğru gidien “Metropol İlçe”nin bir Hükümet binası, bir Emniyet binası dahi yok!..

Ekonomik olarak önce Zonguldak7ın en büyük ilçesi, ardından ise iller bazında ilk 30 İl arasında yer alabilecek konumdaki Karadeniz Ereğli’nin köy yolları hala çukurlarla dolu!

Dönemin genel seçimlerinde iktidar ve muhalefet milletvekillerince ‘imzalı taahhüt’ bile verilen Ereğli-Devrek karayolu yıllardır bitirilemiyor!

Akçakoca-Düzce arasındaki karayolunda neredeyse 2 yılda bir sıcak asfaltlama yenilenirken, Ereğli Alaplı arasındaki yoldaki çökmeler görülmüyor!

İlçenin 2. Organize sanayi bölgesi çalışmaları bile ancak Keleş yönetiminde hız kazandırılabildi?

Ona keza tersaneler de...

8 yılda bitirilebilen PTT binasının çatısı oluk oluk akıyor!

Ereğli devlet Hastanesi binası çatısı da; hayırseverlerin desetğiyle onarılsa da bir türlü dikiş tutmuyor!

...

Daha yazsam mı ki?!

Tüm bunlar göz önündeyken, Keleş’in böylesi çıkışlarına hak vermemek elde değil!

Hele ki ‘Zonguldak lobisi’ söylemine!

Uzun süredir cesaretle ses çıkaran sayısı az olan Karadeniz Ereğli’nin ‘“yi bir Oda Başkanı kazandı’ diyebiliriz sanırım!

SPORDA DA ZONGULDAK LOBİSİ!

Zonguldak Lobisi’ni, sadece ekonomi ve yatırımlarda var sanırdık!

Meğer sporda bile lobi faaliyetleri sürüyormuş da habirimiz yokmuş!

Önceki yazımda, Bilardo sporundaki ‘İl Temsilciliği’ seçimine ilişkin yazı kaleme almıştım.

Konunun muhatabı; (halen) Türkiye Bilardo Federasyonunun atamasıyla  İl Temsilciliğini yürüten Deniz Yücesan’dan, önce sitemkar’ bir yorum, ardından ise telefonla eleştiri aldım!

Konuşmanın detayına girmeyeceğim de; içinden çıkardığım küçük bir anektod vardı ki, Zonguldak Lobisinin spora da da işlediğini ark ettim!

Özetle; Federasyon Başkanı Ersan Ercan’ın ‘doğru bulduğum uygulamasıyla’ atayacakları yeni il temsilcisinin, bölgedeki bilardo sporcularının da kullanacağı tercih oylarının yön vereceği açıklaması, ‘bu işi bırakacağım yeter artık’ diyen Yücesan’ı (nedense) panik havasına dönüştürmüş!

Ve, aralarınad (değer verdiğim) Çaycuma’dan sporcu salon sahibi Tolga Yurbay’ın da aday olacağını öğrendiğimiz 3 aday çekilmek istiyormuş; aday olarak da yeniden Yücesan’da birleşmeyi kararlaştırmışlar die duydum!

Eğer böyle yapmazlarsa, parçalanırlar ve Ereğli’den çıkan tek aday avantajlı duruma geçermiş!

Yani Ereğli avantajlı duruma geçse ne olacak.

Ereğli’de Zonguldak’ın ilçesi değil mi?

Bir kez daha görüyoruz ki “Ereğli Üvey Evlat”!

Yücesan belki bir kez daha İl Temsilcisi olacak ama bilinsin ki Zonguldak’taki bilardo camiası çok şey kaybedecek.