Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR!!!

Fikri KAPAN

Tüm Yazıları

Bu söylem, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a ait!..
Söyleme nedeni de; Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (Erdemir) çalışan ve Ereğli’de okuyup, yetişen bazı üst düzey yöneticilerin, bulundukları şirketin üst kademelerine “şehir ve belediye ile ilgili olumsuz bilgiler aktarması” olarak algılandı.
Yani, Posbıyık’ın deyimiyle; Erdemir’deki bazı “İçimizdeki İrlandalılar!”, üstlerine farklı bilgiler aktarıyor!
*
Burada biraz düşünmek gerekiyor!
Zira, Posbıyık, önceki konuşmalarında da, Kızılcapınar Barajı incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada da; Erdemir’in sahibi Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) Genel Müdürü Sü-leyman Savaş Erdem’e en yakın isimlerle oturduğunu söyledi/söylüyor.
Bir çok konuyu görüştüklerini, bunlar üzerinde mutabık kalarak, süreç içinde işlerin ‘hallola-cağı’ üzerinde uzlaşı sağladıklarını da...
Bu demekti ki Posbıyık, Erdemir-Ereğli, Erdemir-Belediye ve Erdemir-Bölge ile ilgili tüm meseleleri/sorunları muhataplara anlatmış, bu anlatılanlar da OYAK’ın en üst makamına ulaşmış!
Ve yine Erdem idaresindeki üst yönetim, sorunları ‘birinci ağızdan’ almış, dinlemiş!
Böyle bir durumda merakım şu ki; “İçimizdeki İrlandalılar” yukarılara nasıl ve ne şekilde yanlış bilgiler iletiyor?
Posbıyık söz konusu bilgilere yönelik detaylı açıklama yapmasıyla birlikte “İçimizdeki İrlan-dalılar”ı da açıklamak durumunda!
*
Ereğli ile Erdemir arasında, eski Belediye Başkanı Hüseyin Uysal döneminde imzalanan pro-tokol gereğince; “Kızılcapınar Barajı’ndaki su seviyesinin azalması ve ihtiyaca cevap vere-meyecek duruma gelmesi halinde Ereğli’ye verilen içme suyunun kesilecek” olmasını içeren madde gerçekten ilçe için çok ağır!
Öncelikle Uysal, böyle bir imzayı nasıl attı, hala merak konusu!
Posbıyık’ın da, basının sorularına karşı verdiği “bu madde protokolden kaldırılsın, sorun çö-zülür!” yanıt da tamam!
Ancak, basının, “bu protokolün iptaline ilişkin dava açtınız mı?” şeklinde soru karşısında, “henüz açmadık, avukatlarımız beklememizi istiyor” şeklindeki yanıtı da manidar!
Bunun için, Erdem’in en yakınları ile yapılan görüşmenin neticesi mi bekleniyor?
Dava açmanın süresi var mı? Geçerse, geç kalınmış olmayacak mı?
Ve yine sorular arasında net yanıt bulunamayan; olası protokol geçerliliğin korur ve ilçenin suyunun kesilme noktasına gelinirse, alternatif var mı?
Yani ikinci bir baraj çalışması gibi..!
Posbıyık, bunun da DSİ’nin meselesi olduğunu söylüyor!
Anlaşılan o ki, Karadeniz Ereğli’nin içme suyu konusundaki sorunun “kesin çözümü” olarak gösterilen Kızılcapınar Barajı da çözüm olmaktan çıkmış!
Alternatif var mı?
Yok!!!
Not: Köşe yazımı hazırladığımda henüz Erdemir'den açıklama gelmemişti; Haftaya..!