Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

HER YERDE `FETÖ`

Fikri KAPAN

Tüm Yazıları

Son dönemlerde hangi taşı kaldırsanız, altından bir “FETÖ Bağlantısı” çıkıyor. Yıllarca ülkeyi kan gölüne çeviren PKK terör örgütü ile bağlantısı olduğu bile ciddi iddialar arasında yer alıyor “FETÖ”nün…
Hele ki iki gündür basında yer alan, “FETÖCÜ Pilotlar, operasyon sırasında kırsalda tespit edilen 19 PKK’lıyı bilerek vurmadı” iddiası çok ciddi!!!
İşin bu boyutlarda olduğunun bilinmemesi (bilinememesi) ise daha da vahim!
Bir elebaşı, ‘eğitim’ adı altında yıllarca önce halk, ardından da Devlet içine sızmış, büyümüş de büyümüş ama kimse işin bu boyutlara gelebileceğini görememiş, tahmin dahi edememiş!!!
***
2009’daki Yerel seçimler öncesi Karadeniz Ereğli’de gerçekleştirilen “Çelik2” operasyonunu hatırlarsınız…
Aralarına Belediye başkanı, TSO Başkanı, kooperatif başkanı (ben dahil) bazı gazetecilerin de bulunduğu operasyon ile bilgili ortaya bir çok iddia atılmıştı!
Geçtiğimiz günlerde Eski Ereğli Belediye Başkanı Murat Sesli’nin Avukatı ile ‘uzunca’ bir görüşmem oldu. Avukat Gökhan Yardımcı’dan aldığım “uzunca” demeci de, neredeyse noktasına, virgülüne dokunmadan ereglihakimiyet.com’da yayınladık.
Daha ortada “FETÖ/METÖ” yokken “cemaat bu işin içinde” iddialarının, gelinen noktada ne kadar ciddi olduğunu anlatıyordu Yardımcı…
Hele ki, döneminde “yakalamalı” bir tanığın (!) polis ile irtibatı!!!
Kelimenin tam anlamıyla ‘rezalet’!..
İddia şu ki; Polis yakalaması olan şahsa telefonla ulaşıyor, Zonguldak’a gelerek ‘istenilen yönde’ ifade vermesi halinde bir şey yapmayacaklarını söylüyor!!!
Ve ifade alma işlemi de bu şekilde gerçekleşiyor!!!
***
Sesli’nin bir başka ceza aldığı(!) suç var ki evlere şenlik!
Başkanlığı döneminde ortaya çıkardığı Belediye kaybı ile ilgili kendisinden önceki dönem görev yapan başkan (Halil Posbıyık) yerel mahkemede ceza almıyor, Sesli ceza alıyor!!!
Vah benim ülkeme!..
***
Yereli de yakından ilgilendiren bu ve benzer operasyon ve sonuçlarının ‘vahameti’ anlaşılmış olacak ki, oluşturulan özel görevli ağır ceza mahkemeleri bir süre sonra kapatılıyor, görevli hakim ve savcıları ise daha alt kademelerdeki görevlere atanıyor!
Sıkı durun!
Son dönemlerde ise bu hakim ve savcılar açığa alınıyor, belki de bir çoğu gözaltı sonrası tutuklanıyor!!!
O dönemler dosya ile ilgilenen bir çok polis de aynı şekilde!!!
***
Görünen o ki, “FETÖ”nün uzantısı bu operasyonda da kendini gösteriyor.
Belki ben ve benimle birlikte birkaç kişi aldıkları ceza sonrası müracaat ettikleri ‘yüksek Mahkemece’ “beraat” ettiriliyor da, iddia edildiği gibi bir durum söz konusuysa, suçsuz yatanlar, inanmadığı suçtan yatmamak için firarda olanlar ne olacak?
UYSAL’A SORDUM
Geçtiğimiz hafta Salı Günü Ereğli FM’deki “Fikri Kapan’la Burada konuşalım’ programıma konuk olan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a sordum;
-FETÖ’den tutuklanan Eski Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Darbeye Kalkışma akşamı sizi makamına davet etti mi?
Başkan üzeri kapalı yanıt verdi;
-Bu konuda Savcılığa gerekli ifadeyi verdim… Düğünlerden eve dönüyordum, telefon geldi, davete katıldım… sayın Kaymakamımız da oradaydı…
Sorumu sürdürdüm; 
-Size, darbeye kalkışmaya yönelik bir şeyler hissettirdi mi?
Buna açık yanıt vermeyen Uysal, sadece gayet nazik davranıldığını, hatta ayrılırken Doğan’ın kendisini makam aracına kadar uğurladığını söyledi.
Ancak, Uysal’ın “ardından partinin önüne geldik” sözleri, komutanlıkta bazı gelişmelerin yaşandığını ortaya çıkarıyordu!
***
Yine Uysal’a sordum; 
“İş yerleri kapatmaların “FETÖ Operasyonlarıyla” ilgisi var mıydı?
“Yok” yanıtı aldım!
Ancak, o iş yerlerinin sahip yada yöneticilerinin önceden/sonradan operasyon kapsamında gözaltına alınmaları, bir kısmının serbest bırakılması, bir kısmının tutuklanması, o iş yerlerinden bir çoğunun dükkanlarını kapatması, açılanlardan bazılarına ise ‘satış yasağı’ konulması ilginçti!!!
***
Ulusalda da söyleniyor ya; bu iş ‘cadı avına’ dönüştürülmeden, ‘titizlikle’ sürdürülmeli.
Yine duyuyoruz ki, komşusuna kızan (!) “FETÖCÜ” ihbarında bulunuyormuş!
Devlet nasıl ki, ülke genelinde kimin “FETÖCÜ” kimin değil olduğunu biliyorsa, bu Ereğli’de de çok iyi biliniyordur!
Evet, her ne olursa olsun bu temizlik yapılmalı, sonuna kadar da gidilmeli.
Ama daha titizlikle ve ilçe ekonomisi de düşünülerek…
Mesela, herkesin merak ettiği soru;
“o kadar iş yeri kapanıyor, suççular da cezasını çeksin. Ancak, belki de FETÖ ile gram bağı bulunmayan çalışanlar ne olacak?!