Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

GÜLÜÇ'Ü TEHDİT ETMEYİN!

Fikri KAPAN

Tüm Yazıları

Siyasette genellikle böyle gelişmeler/değişimler olur; seçimler sonrası milletvekili-belediye başkan(ları) transferleri…

Karadeniz Ereğli’de de bunun örnekleri yaşandı. Bir dönem Anavatan Partisi’nden siyasete giren ve Belediye Başkanı seçilen eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık, CHP’ye geçti…

Milletvekili adaylığı için istifa etmesinin ardından, Posbıyık ile birlikte Belediye Meclisi’ne giren Murat Sesli de, Meclis’te Belediye Başkanı seçilmesinden bir süre sonra AK Parti’ye geçmişti.

Aslında bunlardan da önce eski Gülüç Belediye Başkanı Aydın Güngör, DSP’den seçildiği başkanlık görevini, sanırım ikinci döneminde AK Parti’ye geçerek sürdürdü yıllarca…

***

Gülüç, Ereğli’nin en yakın beldesi olması nedeniyle de hep gündemde kalmıştır. Ereğli, bir yandan merkez nüfusunu ve yüzölçümünü genişletmek adına Gülüç’ü istiyor; bu nedenle de (geçtiğimiz yıllarda) bazı mahallelerini aldı Gülüç’ün…

Gülüç ise (sanırım) 8 bini aşan nüfusu ile ‘Belde’ olarak kalmak için direniyor!

(Dip not düşelim; Gülüç, bölgede nüfusu artan tek yerleşim bölgesi…)

***

Bugünlerde AK Parti’nin kaybettiği veya diğer partilerden seçilen belediye başkanlarını bünyesine katma gibi bir girişimi olduğunu izliyoruz.

AK Partili Milletvekili Hüseyin Özbakır’ın, “AK Parti’ye geçmek isteyen belediye başkanları var” söyleminin ardından, CHP’den Şerafettin Turpcu’nun, “belediye başkanlarımız, beldelerinizi kapatırız tehdidi ile parti değiştirmeye zorlanıyor” şeklindeki demecinin odağı dönüp, dolaşıp Gülüç’e uzandı!

Büyüyen, gelişmeyi de hızlandıran Gülüç’e veya halkına ise kimsenin bir şey sorduğu yok!!!

***

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş, göreve seçilmesiyle birlikte hız verdiği çalışmaları ile beldesinde olduğu kadar çevre belde ve ilçelerde de adından söz ettirir hale geldi.

Aslında bu tür bir soruyu yönelttiğimizde çok fazla yorum yapmak istemediğini görüyoruz ancak, rahatsız olduğunu da hissettiriyor.

Demese bile, ‘Gülüç’e dokunmayın, tehdit etmeyin!’ imasını hissettiriyor!

(Şimdilik) tek derdinin, Gülüç’ü daha yaşanabilir bir belde haline getirmek olduğunu söylüyor; fazla spekülasyon yapılmasını da istemiyor.

***

Gülüç Ereğli’ye bağlanır mı, bağlanmaz mı zaman gösterecek. Ancak, bu işin zaman açısından çok doğru olduğuna inanmıyorum. Hele ki, “Ereğli’nin Parlayan Yıldızı” konumuna gelen, İlçe girişine yakışan bir beldenin, ‘siyasi hırs’, ‘siyasi rant’ uğruna olgunlaşmadan dalından koparılan meyve haline getirilmesini de doğru bulmuyorum.

Elbette Başkan Demirtaş’ın bu konuda bir başka hassasiyeti olduğunu da biliyorum. Ama belde için o hassasiyeti bile ikinci planda kalır. Eğer Gülüç, Ereğli’ye bağlanacaksa da, bunun için mutlaka halkına sorulması gerekir diye düşünüyorum.

BİR ACAİP ZİYARET

Kimisince ‘eskiyen bir konu’ olarak değerlendirilse de, yoğun gündem arasında kaynayan bu konuyu biraz irdelemek gerektiğini düşündüm.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Zonguldak programına son anda eklenen ‘Ereğli ziyareti”nin eklenmesinde ilginçlikleri kaçırmadık!

 Dedim ya; ‘son andaki programda Bakan Bozdağ’ı  ‘partide mi, belediyede mi  ağırlasak’ ikileminde kalınınca, ziyaret Çınaraltı mevkisindeki belediye tesislerinde gerçekleşti.

Belediye’nin ‘Hoş Geldiniz Bakanımız’ pankartını gören ilçe yönetimi de alelacele aynı ifadeleri içeren ve üzerinde parti amblemi bulunan küçük bir pankartı ‘son anda’ açıverdi!

Asıl işin sıkıntısı ise şuydu;

Bu ani ziyaret neden istenmişti?

Ereğli’ye gelen bir Bakanın, şehri temsil eden Belediye Başkanlık makamını ziyaret etmemesi normalmiydi?

Eğer bu ziyareti ilçe teşkilatı organize ettiyse; eğer bir Bakanın şehre girip kendi deyimiyle ‘ayaküstü bir çay içip’, 200 metre sahil turu sonrası ilçeden ayrılması ne demekti?

Eğer İlçe Başkanı Fatih Çakır, (ki bu tür programlardan sorumludur) “Bakan Ereğli’ye girsin de ne olursa olsun”  ya da, “Ereğli’ye gelsin ki prim yapayım” mantığı güttüyse…

Çok yazık!!!

Hiç olmazsa Belediye’den, çalışmalarla ve taleplerle ilgili bir dosya isteseydi Bakan Bozdağ!!!

Bunlar üzerinde gerçekten durulması gereken konular.