Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BOZKURT-DEMİRTÜRK; İCRAATLAR

Fikri KAPAN

Tüm Yazıları

Karadeniz Ereğli’de,AK Parti ile iktidarda destek ortağı MHP İlçe Başkanları, kongrelerini yaptıktan sonra epeyce yoğunlaştılar!

AK Parti İlçe Başkanlığına seçilen Saffet Bozkurt ile MHP’de güven tazeleyen İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, seçimlerin üzerinden 23 gün geçmesine rağmen, halen protokol ve diğer ziyaretleri tamamlayamadılar!

Gerçi bir yerde de normal karşılamak lazım; Ereğlibüyük ilçe, dolayısıyla protokolü de, Sivil toplum kuruluşları da çok olunca..!

Ancak, ilçenin bekleyen o kadar önemli sorunu var ki, artık bu sorunlara eğilmek, çözüm üretmek, icraat yapma zamanıdır diye düşünüyorum!

Özellikle de AK Parti kanadında…

Tabi, Bozkurt’un ziyaretler arasında duyurduğu,“Karadeniz Ereğli’de e-sınav merkezi açılması” haberini ‘başlangıç olarak’ kabul edebiliriz!

Tabi bu, -deyim yerindeyse- Devede Kulak bir hizmet!

Zira Ereğli’nin çok daha önemle beklediği yatırım ve hizmetler var.

Hemen birkaçını sıralayacağım (ki her biriniz de biliyorsunuzdur!)

Karadeniz Ereğli’nin Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü binalarının aciliyeti!

Bu konuda; Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun söylem ve girişimlerini göz ardı etmemeliyiz!

Ne demişti Kaymakam?

“Yanıbaşımızdaki Kozlu İlçe Emniyet Müdürlüğü binasını bitirmişken, Ereğli’de henüz başlanmamış olması utanç vericidir!..”

!!!

Evet, aynen de öyle…

AK Parti’de 7 yıl İlçe Başkanlığı yapan Fatih Çakır’ın (yaptığı icraatlar bir yanda), bu konudaki başarısızlığını, Bozkurt, ‘Devlette devamlılık esastır’ anlayışını da örnek alarak “siyasette yarım kalan işi sürdürmeliyiz” düşüncesiyle ‘yola devam’ demeli!

Yine, Çakır’ın, “İlçeye yeni istihdam alanları ve yatırımların gelmesini sağlayıcı girişimlerinden” her ne kadar sonuç alamadıysa da, bu yönde önemli adımlar atılması gerekir.

Tabi, bunlar arasında da; özellikle Çakır’ın ayrılışı öncesinde Kaymakam Çorumluoğlu ile birlikte basına da gösterdikleri; Süleymanbeyler(Subaşı) Köyü’nde (Muhtar Mehmet Morcu’nun çalışması) 130 dönüm (130 bin metrekare) arazide kurulması düşünülen “Orta Ölçekli Sanayi” de gözden kaçırılmamalı!

Yine, Ereğli’nin son derece önemsediği; ilçede Üniversite Kampüsü Kurulması çalışmasının da her zaman sıcakta tutulması…

Yine, (her ne kadar yapıldı-yapılıyor denilse de) Ereğli-Zonguldak, Ereğli-Devrek karayollarının yapılması…

Yine, köylere ulaşım yollarının ardık ‘sıcak asfalt’ olarak hayata geçirilmesi…

Yine, Koronavirüs Salgını nedeniyle aksamalar yaşansa bile; bunu biraz da fırsata çevirerek, ilçeye yeni okul binaların kazandırılması…

Yine, AK Partili Belediye Başkanı (Hüseyin Uysal) döneminde sözü verilen; bu uğurda Adliye ve Kaymakamlık binalarının da bulundukları yerlerden yıkılmasıyla adım atılan “Kent Meydanı” projesinde Belediyeye (hiç olmazsa) Devletten kredi desteğinin sağlanması…

Ereğli Belediyesi’nin, “dere yatakları duvarları sağlamlaştırma çalışması” dense de, belli ki, üzeri kapatılarak araç trafiğine açılması hesaplanan çalışmaya destek verilmesi…

İlk anda aklıma gelen bu hizmet ve yatırımların artık ciddi yollar alması gerekir.

Tabi ki bu işleri de öncelikle iktidar partisinin İlçe Başkanı; elinin uzanacağı iktidarın Zonguldak Milletvekilleri yapacaklar.

***

Peki, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk ne yapacak?

O’da, “İktidar Ortağı” gibi davranarak, sorunları çözümüne, taleplerin yerine gelmesine destek ve takipçi olacak!

Yeri geldiğinde Bozkurt ile el ele vererek Ankara’ya gitmekse gidecek, MHP Genel Merkezinden destek gerekirse almalı!

Yerel yönetimde de, “iktidarın destekçisi” konumunu iyi kullanarak, verilmesi gereken desteklerde belediyenin yanında olacak!

Elbette MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gibi; AK Parti’nin her yaptığını alkışlamak yerine, eleştirilmesi gerekenleri de eleştirecek!

***

Şimdi (Özellikle Bozkurt’a yönelik) denilecek ki; “arkadaş biraz beklesen de, hele bir koltuğuna ısınsa”!...

O meşhur fırkayı hatırlatmalıyım!

Hani Hoca, testiyi eline vererek su almaya gönderdiği çocuğunu, daha evden çıkarken dövmüş!

Görenler de sormuş; “Hoca çocuğu niye dövüyorsun?!”

Hoca yanıt vermiş; “Testiyi kırmasın diye!..”

Meraklılar yine sormuşlar; “İyi de hoca çocuk henüz suya gitmedi, testiyi de kırmadı ki!..”

Hoca oldukça sakin cevap vermiş; “Ben de onun için şimdiden dövüyorum ya, testiyi kırdıktan sonra ne manası kaldı!..”

Kalın sağlıcakla…