Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BİR GARİP MECLİS; CHP'NİN OTEL TAKINTISI!

Fikri KAPAN

Tüm Yazıları

 

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Karadeniz Ereğli Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı ilginç kararlar ve söylemlerle hafta boyunca gündemi meşgul etti.
Daha çok AK Parti içini karıştıran kararlarda, CHP’yi ilgilendiren ve bir grup CHP’linin de tepkisini çeken kararlar vardı!
Elbette AK Parti kanadında, başını Belediye Meclis Üyesi Yusuf Kalay’ın çektiği söylenen muhalif grubun, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve meclisteki diğer arkadaşlarına karşı başlattıkları taarruz en çok konuşulandı.
Bir akşam önce toplanan AK Parti Grubu’nda öncelikel Kalay’ın önerileri tüm grupta oylanarak kabul edilmesine karşın iş, partilisi Hasan Pınarcık’ın da bir grupta isminin geçmesi ve oylanmak istenmesine Kalay’ın ‘hayır oylayamazsınız’ demesi ile değişiverdi!
İyi de diğerleri oylandı ve hemfikir olundu. Bu neden oylanamaz?!
Kalay’daki ‘Pınarcık’ fobisi midir nedir bilemiyoruz ama bu işe en çok sinirlenen ise partinin temel taşlarından olan Salih Kumaş’ı çok kızdırdı!
Ertesi günkü Meclis Toplantısında ise grup kararları adeta havalarda uçuştu; AK Partili muhaliflerin CHP’lilerle iş birliği sonucu hemen hemen tüm komisyonlardaki üyeleri ‘istedikleri gibi’ yönlendirmeleri hatta, komisyonlarda CHP’lilerin dahi görev almaları sağlandı!
Tabi bu arada, AK Parti Grup Sözcüsü nazım Erdoğan’ın, grupta alınan kararla komisyonlara aday gösterilen isimleri okumasına rağmen, Kalay’ın gösterdiği ‘parti içi alternötif’ isimlere oy vermesi de bir başka ilginçlikti!
Bu tablonun kime yarayıp yaramayacağı elbette zaman içinde görülecektir. Ne var ki, parti tüzüklerine göre; grup kararlarına uymama ne kadar suç yada değil, orası da AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın bileceği iş!
Tabi ki Çakır’ın bu durumu ‘disipline’ edip etmeyeceği de henüz bilinmiyor!

***
Böyle bir tabloda bir merakım var ki; geçmiş yıllarda parti içinde birlikte hareketle öne çıkan ‘kardeş ikili’ olarak da lanse edilen Yusuf Kalay ile Belediye Başkan Yardımcısı Belediye Meclis Üyesi Esra Alpago’nun, yerel yönetim alındıktan sonra adeta ‘düşman kardeşler’ konumuna gelmeleri…
Bunun yanı sıra, Kalay’ın seçildiği komisyon İmar!..
Belediye imar işlerine de başkan yardımcısı olarak Alpago bakıyor!
Bu konuda Belediyeyi epeyce eleştiren isim olan Kalay ile eleştirilerin hedefi konumuna getirdiği Alpago, bundan sonra nasıl çalışacaklar?
Merak edilmeyecek gibi değil!..
Belli mi olur yine ‘kardeş kardeş’ çalışırlar!

***
Grup kararı demişken; CHP’de de benzer durumun olduğu geldi kulaklarımıza. Bir çok kararın, grup toplantısında ‘red verilecek’ şeklinde alınmasına rağmen, gece yarısı gelişmelerinin ardından AK Partililerle ortak hareket edilmesine İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakçı ne diyecek bakacağız?!
Öyle ya; ülke genelinde CHP’yi yerden yere vuran, genel başkanı için söylemedik laf bırakılmayan ortamda, yereldeki bu dostluk nasıl karşılanır dersiniz?!

BÜYÜK EREĞLİ ANADOLU OTEL!
Kim ne derse desin; Türk Metal Sendikası tarafından Gülüç Beldesine kurulmasıyla birlikte Ereğli’ye çok şey kattığı bilinen “4 yıldızlı” Büyük Anadolu Ereğli Oteli, bahse konu Meclis toplantısında da gündeme geldi!
Belediye Denetim Komisyonu Raporu’nda ‘şerhli’ konulan önerge şöyle;
“…Şehrimizde bir çok otel ve toplantı mekanları varken, BİR BELDEYE ait otelde sürekli organizasyon düzenlenmesi sonucu, Ereğli’de yaşayan insanların verdiği vergiler ve kiralarla gelir elde eden Ereğli Belediyesi’nin, bu otele her defasında yaklaşık 30 bin lira ödemesi, hemşehricilik hukukuna da mali hukuka da uygun bulunmamıştır!”
Şerhi koyan, yani konuyu gündeme getiren, Belediye Denetim Kurulu’nda üye CHP’li Meclis üyeleri Nezih Anıl ve Sibel Kırmızı!!!
Konu edilen Belde; Ereğli’ye bağlı Gülüç Beldesi ve Belediye Başkanı CHP’li Gökhan Demirtaş!..
Gülüç Belediyesi, Büyük Ereğli Anadolu Otel’den, verdiği hizmetler karşılığında önemli miktarda gelir elde ediyor!
Konu edilen Büyük Anadolu Ereğli Otel’inin bağlı bulunduğu vergi Dairesi de KARADENİZ EREĞLİ VERGİ DAİRESİ!!!
Yani, (varsa) otele ödenen paraların vergisi yine Ereğli vergi dairesine yatırılıyor!
CHP gibi bir partiye mensup meclis üyeleri bu kadar mı komik duruma düşer!
Acaba bu aklı kendilerine ‘ağabeyleri’ im verdi?!
Gülüç Kayseri’nin mi, Diyarbakır’ın mı, İzmir’in mi beldesi!!!
Yada CHP’li Meclis üyeleri, kendi partililerin başkanlığını yaptığı beldeyi dışladılar mı?

***
Bunlardan daha da önemlisi şu;
Ereğli ve bölgede, kapasite olarak en büyük salona sahip tek mekan Büyük Anadolu Ereğli Otel… Dolayısıyla, gerek belediye, gerekse bir çok kurum ve kuruluşlar, büyük organizasyonlarda bu oteli terci ediyorlar.
Peki, CHP son İlçe Kongresi’ni nerede yaptı?!
Aynı mekanda!..
Acaba, ortalama bin kişiyi toparlayabilse (!), kapalı mekan etkinliğini nerede yapacak?

***
Bırakın böyle çocukça işleri de daha ciddi işlerle uğraşın!
Ereğli bir bütündür; Gülüç’ü, Ormanlı’sı, Kandilli’si diye ayrım yapmayın!
Eleştiri ve öneri hakkınızı, ilçe ve bölge için çok daha önemli işlerde kullanın!