Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Zonguldak’ta farkındalık için yürüdüler

Zonguldak’ta farkındalık için yürüdüler

Zonguldak’ta, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında yürüyüş düzenlendi. 
Karaelmas Otizmli Bireyler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce gerçekleştirilen yürüyüşe otizmli çocuklar ve aileleri ile eğitimciler katıldı. Madenci Anıtı’nda toplanan yaklaşık 200 kişi, Gazipaşa Caddesi’nden valilik önüne kadar yürüdü.
’Farklı ama eksik değil’, ’Hadi bir adım da benimle sen at’, ’Hayatı paylaşmak için engel yok’, ’Otizm eylem planı için harekete geç’ yazılı dövizler taşıyan çocuklar ve ailelerine, Zonguldak Vosvos Kulübü üyeleri de balon ve bayraklarla süsledikleri ’vosvos’larıyla destek oldu.
Valilik önünde toplanan grup adına basın açıklaması yapan dernek başkanı Salim Tan, “Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artmaktadır. 1985 yılında her 2 bin 500 çocuktan birine konan otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir. Otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı, kızlara göre 4 kat fazladır. Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise erken tanı ve yoğun sürekli özel eğitimdir. Erken tanı ve ardından gelecek haftada en az 20 saat özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark oluşturmak, sağlıklı gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek mümkün olabilmektir” şeklinde konuştu.
Basın açıklamasının ardından kalabalık dağıldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın