Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ZONGULDAK VALİLİĞİ HAREKETE GEÇTİ !.

ZONGULDAK VALİLİĞİ HAREKETE GEÇTİ !.

Valilik İl ve ilçelerdeki ekmek zammına itiraz etti.


Zonguldak Valiliği, zam uygulanan ekmek fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada ekmek zammına Valilik makamınca uygun görülmemesine rağmen zammın uygulandığı belirtilerek, "Yapılan itiraza rağmen fiyatın geri çekilmemesi nedeniyle Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu gereğince Valilik Makamınca İtiraz Komisyonu oluşturulacaktır." denildi.

Valilikten yapılan açıklamada, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu'nun 62. maddesi gereğince Zonguldak Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odasının Birlik Yönetim Kurulu’na sunulmak üzere hazırladığı fiyat tarifesi değişiklik talebi Ücret Komisyonunca incelenerek Yönetim Kurulu toplantısında görüşülmüş ve yeni ekmek fiyat tarifesinin 24 Şubat tarihinden geçerli olacak şekilde onaylandığı hatırlatıldı. Ekmek zammında Valilikçe itiraz edildiği ancak yinede zam yapıldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu çerçevede alınan karar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığınca Ticaret Bakanlığına gönderilmiş ve Ticaret Bakanlığının 17.02.2021 tarih ve 61482839 sayılı yazısı ile “… üretici lehine önemli ölçüde maliyet avantajı sağlanmış olduğu hususu da dikkate alındığında 1 kilogram ekmeğin fiyatının 7.50 TL’nin üzerinde olacak şekilde yeni tarifelerin belirlenmesinin bu aşamada uygun olmadığı değerlendirilmektedir.” denilmesine rağmen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığınca yeni ücret tarifesi uygulamaya konulmuştur.

Valilik Makamı’nın 24.02.2021 tarih ve 420 sayılı yazıları ile Birlik Yönetim Kurulu’nun 22.02.2021 tarihinde aldığı kararla belirlenen yeni ücret tarifesinin uygulanmaması gerektiği yönünde Valilik Makamınca uygulamaya itiraz edilmiş, ancak alınan cevabi yazıda yeni ücret tarifesinin uygulanacağı ifade edilmiştir.

Bu kapsamda; yapılan itiraza rağmen fiyatın geri çekilmemesi nedeniyle Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu gereğince Valilik Makamınca İtiraz Komisyonu oluşturulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bu arada geçmiş dönemlerde, Samsun, Kocaeli, Edirne gibi iller ve bağlı ilçelerinde Valilik kararı ile ekmek zamları iptal edilmişti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran5
şaşkın5
üzgün1
kızgın1
gülücük0
FIRAT YALMAN

01 Mart 2021 - 10:14

ZATEN BU ÜLKEDE HERŞEYE HER GÜN ZAM ÜSTÜNE ZAM GELİYOR OLMASI ADALETSİZLİĞİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR YAZIK BU İNSANLARA BARİ EKMEĞİ UCUZLATIN YOKSUL HALK FAYDALANSIN

Esra bilici

28 Şubat 2021 - 15:57

Daha da bu doktor başkana oy vermem

Madenci gardaş

28 Şubat 2021 - 14:27

Valilik doğru bir karar almıştır artık ben taptım oldu devri sona ermeli kafalarına göre kimse zam yapmamalıdır zaten 250gram ekmek 200grama düşmüş yeterince zam yapılmış bunun üstüne 20 gram artışla bir zam daha yapmak aç gözlülüktür

Yorum Yazın