Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Zonguldak’ta FETÖ/PDY Soruşturması

Zonguldak’ta FETÖ/PDY Soruşturması

Zonguldak’ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, 15’i tutuklu 17 sanığın yargılandığı davada mahkeme, tutuklu 9 sanığın tahliyesine hükmetti. 

Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan ilk duruşmaya, "silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla yargılanan 17 sanık ile avukatları ve yakınları katıldı. 

Duruşmada, 14 tanık Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade verdi. 

Duruşmada tanık olarak dinlenen F.G, Alaplı ilçesinde Kur’an Kursunda öğretici olarak görev yaptığını ve tutuklu sanıklardan O.Ö. ile A.A’yı uzun yıllardır tanıdığını söyledi. 

İlçede imamlık yapan O.Ö’yü cemaat mensubu olarak tanıdığını, zaman zaman Fetullah Gülen ile ilgili söylemlerine tanık olduğunu ifade eden F.G, "Kendisinin Zaman gazetesine aboneliği olduğunu da biliyorum. Ancak 17-25 Aralık’tan sonra cemaatle bağlantısına şahit olmadım." dedi. 

Yine ilçede imamlık yapan A.A’nın da malum yapıyla bağlantısı olduğunu dile getiren F.G, "A.A, Zaman gazetesi aboneliğini son ana kadar sürdürmüştür. Hatta Bank Asya veya malum yapının dershaneleriyle ilgili bir konu çıktığında kendisinin bu yapıyı savunan sözler söylediğine de tanık oldum. Kendisi cemaati kesin olarak savunuyor ve bize ’Sizin bilmediğiniz olaylar’ diyordu." diye konuştu. 

Tanıklardan A.K de tutuklu sanıklardan O.Ö’nün, cemaatle bir gönül bağı olduğunu bildiğini ve Zaman gazetesi için abone çalışmaları yaptığını öne sürdü. 

Mahkeme heyeti daha sonra diğer tanıkları dinledi. 

Yaklaşık 14 saat süren duruşma sonunda mahkeme, 9 tutuklu sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi. 

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan imam, öğretmen ve esnaf gibi çeşitli meslek grubu çalışanı 17 sanık, "silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak"la suçlanıyor.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın