Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ZONGULDAK’TA “ENERJİ“ KONFERANSI

ZONGULDAK’TA “ENERJİ“ KONFERANSI

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güven Önal, "Ülkemizin enerjideki en önemli yerli hammaddesi kömürdür. Bunu önem sırasına göre hidrolik, rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi izlemektedir" dedi.

Önal, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü ile BEÜ Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle üniversitenin Tahir Karauğuz Konferans Salonunda gerçekleştirilen "Dünyada ve Türkiye’de Elektrik Üretimi, Yerli Kömür Kullanımının Ekonomiye Katkısı" konulu konferansa katıldı.

Dünyada enerji tüketiminin yüzde 87’sinin kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan sağlandığını ifade eden Önal, şöyle konuştu:

"Günümüzde dünyadaki gerçek budur. Geri kalan yenilenebilir enerji dediğimiz enerji kaynakları rüzgar, güneş, jeotermal ve hidrolik ise yüzde 13’ü oluşturuyor. Dünyada bilinen kömür rezervlerinin yüzde 66’sı taşkömürü olmak üzere 1,2 trilyon tondur. Bunun en büyük bölümü ise ABD’dedir. Dünyada fosil yakıtlar içerisinde en büyük rezerv kömüre aittir. Petrole ve doğalgaza göre kömürün rezervi daha fazladır. Bugünkü kullanım trendinde 180 yıllık bir ömür tahmin ediliyor. Toplam 1,2 trilyon ton kömür rezervinin yüzde 26’sı ABD, yüzde 17’si Rusya, yüzde 12’si Çin ve yüzde 15,4’ü Türkiye’de bulunuyor."

- "Türkiye geçen yıl 30 milyon ton kömür ithal etmiştir"

Dünyada toplam kömür üretiminin geçen yıl yaklaşık 8 milyar ton civarında olduğuna dikkati çeken Önal, şunları kaydetti:

"Dünyanın genel enerji üretiminde kömürün payı yaklaşık yüzde 30’dur. Dünya genelinde elektrik üretiminde kömürün payı ortalama yüzde 38’dir. Türkiye’nin bilinen kömür rezervleri ise 14,1 milyar tonu linyit olmak üzere, toplam 15,4 milyar tondur. Ülkemizin enerjideki en önemli yerli hammaddesi kömürdür. Bunu önem sırasına göre hidrolik, rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi izlemektedir. Bu kadar kömürü olan ülkemizde 2012’de 80 milyon ton olan kömür üretimi 2014’te 56 milyon tona gerilemiştir. Türkiye geçen yıl 30 milyon ton kömür ithal etmiştir."

ABD’nin kaya gazı üretimine yöneldiğini vurgulayan Güven Önal, "Amerika her geçen gün büyük ölçüde kaya petrolü dediğimiz kaya gazını doğrudan enerji üretimine soktu ve giderek de artıyor. Kaya gazından üretilen enerji kömüre göre daha ucuz. Onun için orada her şey piyasa ekonomisine göre yürüdüğü için kaya gazı kullanılıyor" şeklinde konuştu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo