Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

YILIN YARISINI EVLERİNDEN UZAKTA GEÇİRİYORLAR!.

YILIN YARISINI EVLERİNDEN UZAKTA GEÇİRİYORLAR!.

Türkiye’nin her yöresine çalışmaya giden mevsimlik tarım işçileri, yılın yarısını evlerinden uzakta geçirmelerine rağmen ekmek paralarını alın teriyle kazanmaktan mutluluk duyuyor.

Düzce’de fındık, Amasya’da elma, Adana’da karpuz, Nevşehir, Niğde, Afyonkarahisar’da patates toplayan mevsimlik işçiler, çalışıp geçimlerini sağlamak için bunun gibi birçok kente gidiyor.

İşçiler, gittikleri kentlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hayata geçirilen "Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi (METİP)" kapsamında, barınacak yer konusunda destekleniyor.

Yaşlı anne ve babaları ile eşleri ve çocuklarını da beraberinde getirmek zorunda kalan işçiler için mahalli idarelerce çadır kentler kuruluyor. Ayrıca sosyal projelerle, mevsimlik işçilerin çocuklarının eğitim hayatından uzaklaşmaması sağlanıyor.

Hatay’dan fındık toplamak için Düzce’nin Kaynaşlı ilçesine gelen 75 işçiden Selahaddin Şahbaz, yaklaşık 10 yıldır buraya geldiklerini söyledi.

Tarım ürünlerinin mevsimine göre çalıştıklarını anlatan Şahbaz, "Bizim orada pamukçuluk var. Pamuk hasadı henüz başlamadı. Çapada çalıştık, bitirdik ve buraya geldik. Fındık sezonunu burada geçireceğiz." dedi.

Yılın yaklaşık 6 ayını bu şekilde geçirdiklerini dile getiren Şahbaz, şöyle konuştu:

"Buraya geldiğimizde gıda yardımı almıyoruz. Pazara gidiyoruz. Alışveriş yapıyoruz. Unumuzu alıyoruz, tandırımızı getiriyoruz. Evimizde ne yiyip içiyorsak, çadır hayatımızı da o şekilde sürdürüyoruz. Saat 06.30’da çadırdaki işçileri kaldırıyorum. Kahvaltılarını yaptıktan sonra saat 07.00’de işe gidiyorlar. Akşamdan öğle yemeği hazırlıklarını yapıyorlar. Akşam işten geldikten sonra yemek yemeleri 21.00’i buluyor. Banyolarını yapıyorlar, çamaşırlarını yıkıyorlar ve çocuklarıyla ilgilenerek hayatlarını sürdürüyorlar. Doğduğumuz günden beri günlük hayatımızı böyle sürdürüyoruz."

Genellikle çocuklarını beraberlerinde getirdiklerini bildiren Şahbaz, çocuklardan bazılarının hayatlarını tarım işçisi olarak sürdürdüğünü ancak son dönemlerde aralarında okuyanların da bulunduğunu belirtti.

Bazı gençlerin fındık toplamaya gelerek hem okul harçlıklarını çıkardığını hem de ailelerine katkı sağladığını kaydeden Şahbaz, kendisinin de 7 çocuğundan 6’sının liseyi, birinin de üniversiteyi bitirdiğini söyledi.

Yaklaşık 5 yıldır sürüdürülen METİP sayesinde rahat ettiklerini dile getiren Şahbaz, ancak halen eksikliklerinin bulunduğunu ifade etti.

Hayatından memnun olduğunu vurgulayan Şahbaz, "Bu, benim ekmek davam. Sıkıntım olmuyor." dedi.

- "Elma toplayıp, evimize döneceğiz"

İşçilerden Necla Gezer de kazandıkları parayla ev almak istediklerini belirtti.

Buradaki işlerini bitirdiklerinde elma toplamaya gideceklerini anlatan Gezer, ondan sonra memleketlerine dönmeyi düşündüklerini kaydetti.

 
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo