Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

YER GÖK KIRMIZI-BEYAZ OLDU; ŞEHİTLER ANILDI

YER GÖK KIRMIZI-BEYAZ OLDU; ŞEHİTLER ANILDI

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “bir olursak, iri olursak, diri olursak, kardeş olursak hep beraber Türkiye olursak, bu milletin dünyada rakibi olmaz” dedi.


EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, ’15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri gerçekleştirildi.
Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı ile Ereğli Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlendiği etkinlikler kapsamında, Devrek Yolayrımı Köprülü Kavşak mevkisinde, araç trafiğine kapatılan yolda kortej oluşturuldu.
Alana gelen binlerce kişiye Türk Bayrağı verildi. Kortej, Kaymakam Nazım Madenoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, komutanlar, belde belediye başkanları, Erdemir Genel Müdürü Sedat Orhan, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Metin Ercan, siyasi parti temsilcilerinin yerlerini alması ile birlikte 20.00’da harekete geçti.
Kortejin ön sırasında engelli yurttaşlar yer aldı. Protokol üyeleri, ellerindeki Türk Bayrakları ile çevre binalardaki vatandaşlar ile korteje klakson çalan sürücüleri selamladılar.
Ömer Halisdemir Bulvarı boyunca yürüyen binlerce kişi, zamana zaman ’Recep Tayyip Erdoğan’, “Şehitler ölmez vatan bölünmez’ diye sloganlar attılar. Yürüyüş sırasında, Karadeniz Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü birimlerince, geniş tedbirler alındı.
BİNLERCE KİŞİ, ANIT ALANINA SIĞMADI
Korteje katılanlar, yaklaşık yarım saat sonra Devrim Bulvarı’ndaki yenileme çalışması biten Atatürk Anıtı’na geldiler. Program sunucusunun; darbe kalkışmasında komutanından aldığı emir ile, kendisine general diyen hain darbeciyi alnından vurduktan sonra şehit düşen Ömer Halis Demir anons etmesi, sonrasında ise o anın filmleştirilmiş versiyonunun kurulan dev ekrandan izletilmesi, duygu dolu anlar yaşattı. Davet üzerine ilçeye gelen Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, uzun süre gözyaşı döktü.
MADENOĞLU: BAYRAĞA KARŞI HER ZAMAN SAYGI DUYULACAKTIR
Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından yaptığı konuşma, hain darbe kalkışması sırasında şehit düşenlere Allah’tan rahmet dilediğini söyledi. Türk milletinin destan yazdığını ifade eden Madenoğlu, şöyle dedi:
“Bu vatan bölünmez, bu millet birdir. Bu bayrağa karşı her zaman saygı duyulacaktır. O yünden, ’boşuna uğraşıyorsunuz’ diyerek göğüslerini kurşunlara siper ettiler. Tankların altına yattılar. Saygı değer halk, bu hain darbeye karşı, tarihte eşi ve emsali görülmemiş bir mücadele verdiler. O hainler ise cezalarını buldular. Bugün, yüce Türk adaletinin karşısında hesap veriyorlar.”
UYSAL: BU MİLLETİN DÜNYADA RAKİBİ OLMAZ
Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise tek bayrak ve tek millet vurgusu yaptığı konuşmasında, Türk milletinin kalbinde Çanakkale ruhunun yattığını söyledi. Uysal, şu sözlerle konuştu:
“15 Temmuz’da 248 şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu ülkeyi bırakmayacağımızı; tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlete olan inancımızı, bu meydanlarda haykırarak bağırdık. Hain darbe gecesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın feraseti ve dik duruşu sayesinde halkı sokağa davet etmesi ve aziz Türk milleti de o talimata uyarak sokakları doldurdu. O hain darbe girişimi bu şekilde önlendi.
Allah, Recep Tayyip Erdoğan ve halkımızdan razı olsun. Yüce ülkemin 81 ilinde bu demokrasi ve milli birlik gününde demokrasi nöbeti tutan, yürüyüşler yapan Türk halkına saygılarımı iletiyorum.
Bu milletin her ferdinin içinde Çanakkale’nin ruhu genlere işlendiğini unuttular. Unuttukları bir şey daha vardı. Bu millet destanlar yazmıştı. Tekrar destan yazacağını unuttular. Bir olursak, iri olursak, diri olursak, kardeş olursak hep beraber Türkiye olursak, bu milletin dünyada rakibi olmaz. Dünyaya karşı, yedi düvele karşı mücadelemizi sürdürürüz.”

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI CANLI VERİLDİ
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa seslenişi, ilçede kurulan dev ekrandan izletildi/dinletildi.
Sonrasında ise ilçedeki din adamlarınca, şehitler ruhu için Kuran okundu, ilahiler söylendi. Saatler 00.10 gösterdiğinde ise tekbirlerin söylendiği sırada, ilçedeki tüm camilerden Sela okundu.
Yarın (16 Temmuz) akşam son bulacak nöbet; genç, yaşlı, çocuk ve engelli vatandaşlarca tutulmaya başlandı.

 


 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo