Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

YENİDEN ZİYARETE AÇILDI!..

YENİDEN ZİYARETE AÇILDI!..

Zonguldak’ta galeri, sarkıt, dikit, traverten ve milyonlarca yıllık mercan fosilleriyle ilgi gören Gökgöl Mağarası, yapılan düzenlemelerin ardından yeniden ziyarete açıldı.

Yaklaşık 3 yıl önce su bastığı için ziyarete kapatılan mağarada, valiliğin çabaları sonucu, 100 bin lira maliyetle tadilat ve düzenleme çalışmaları gerçekleştirildi.

Vali Ali Kaban, mağaranın yeniden açılması dolayısıyla düzenlenen törende, doğal veya tarihi sit hükmündeki yapıları hassasiyetle koruyarak, onların gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacak sistemler oluşturulması gerektiğini söyledi.

Mağaranın restorasyon çalışmalarının vakit aldığını belirten Kaban, şöyle konuştu:

"Selden kaynaklanan sorunların giderilebileceğini arkadaşlarımız bize gösterdi. Çok güzel bir çözüm oluşturdular. Kamuya açık yerleri herkese yüzde 100 beğendirmemiz mümkün değil. Asıl olan, işin doğasına ve hukuka uygun hareket edilip edilmediğidir. Ben de bunu ısrarla istedim. ’Bu bize bir mirastır. Mirasımızı, bir mirasyedi gibi harcamayalım. Gelecek nesillere aktaralım’ dedim. Onlar da bu süreci bugüne getirdiler. Mağaramızın bundan sonra turizme yapacağı katkılarının büyük olmasını diliyorum."

Daha sonra Kaban, beraberindekilerle mağarada, Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Akademik Oda Orkestrasının konserini dinledi, incelemelerde bulundu. 

Galeri, sarkıt, dikit, traverten ve milyonlarca yıllık mercan fosilleriyle ilgi gören Gökgöl Mağarası, içinden geçen yer altı deresinin taşması sonucu yürüyüş yollarının çamurla kaplanması nedeniyle 2013’te ziyarete kapatılmıştı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın