Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

VALİNİN KAÇAK OCAK İSYANI !.

VALİNİN KAÇAK OCAK İSYANI !.

Zonguldak`ın Kilimli ilçesinde, 80 gün önce mühürlenmesine rağmen kaçak olarak tekrar açılan kömür ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan işçiler Sabahattin Kalaycıoğlu ve Murat Ovaz`ı kurtarma çalışmaları 19 saattir devam ediyor.


Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde, 80 gün önce mühürlenmesine rağmen kaçak olarak tekrar açılan kömür ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan işçiler Sabahattin Kalaycıoğlu ve Murat Ovaz'ı kurtarma çalışmaları 19 saattir devam ediyor. Kazanın nasıl meydana geldiğini anlatan Zonguldak Vali Erdoğan Bektaş, ocağın daha önce ruhsatlı çalıştığını daha sonra kapatıldığını ve kaçak olarak çalıştığı tespit edilerek tekrar mühürlendiğini söyledi. Ocağın mühürlendikten sonra ikinci kez kaçak olarak açıldığını anlatan Vali Bektaş, "Burası maden ocağı daha önceden ruhsatlı izinli çalışan bir yermiş sonra kapatılmış. Daha sonra kaçak çalışma yapıldığı için tekrar mühürlenmiş. Çalışılmaması gereken bir ocak. Bu arkadaşlar burada çalışmaya niyetlenmişler. Orada bir kaza oluyor. Aşağıya inmeye çalıştıkları aracın kancası çıkıyor ve o araç ocağı yıkarak aşağıya iniyor. 3 kişiden birisi geri çıkıyor. 2 kişi akşamdan bu yana orada mahsur. 2 işçimiz orada yakınları yukarıda bekliyor. TTK ekibi çalışıyor. Neredeyse ocağı yeni baştan yaparak yıkıntıları temizleyerek gidiyorlar. Epeyce yol aldılar. Temennimiz o iki işçimize canlı olarak ulaşabilmeleri ve onları yakınlarına kavuşturabilmeleri." dedi.

'ALLAH BİZE AKIL FİKİR VERSİN'

Ocağın 170 metre derinliğinde olduğunu ekiplerin 140 metrede çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Vali Bektaş, şöyle dedi:

"Geçmiş olsun. Allah benzerlerinden saklasın. Allah bize de biraz daha akıl fikir versin. Biraz daha iş güvenliği kurallarını dikkate alarak çalışmayı nasip etsin. Bütün ocak 170 metre bir kanal. Şu an 140 metreye kadar inmiş durumdalar. Burada çöküntü var. Bu malzemeleri temizliyorlar. Ya muhtemelen buradalar yada 30 metre aşağıdalar. İnşallah yakın zamanda ulaşılacak. Temennimiz canlı ulaşabilmek. Bu hepimizi mutlu edecek. Allah sabır versin."

GMİS GELEN BAŞKANI: 'KAÇAK OCAK GERÇEĞİ'

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil de yönetim kuruluyla birlikte çalışmaları inceledi. TTK ekiplerinin göçükte kalan işçiler için büyük bir gayretle çalıştıklarını ifade eden Yeşil, "Arkadaşlar öncelikle aşağıda yine bir maden kazası. Yakın zamanda rödovans olarak çalıştırılan yerde iş kazası olmuş. Şu an TTK ekipleri işçi arkadaşlarımız seferber oldu arkadaşlarımızı çıkarmak için. Saha ruhsatı iptal edilmiş şuan kaçak ocak gözüküyor. Kaçak ocak gerçeği. Güvenliksiz ortamda arkadaşlarımız çalışıyor. Bu ortamda yaşanan kaza. Artık arkadaşlarımızı hayatta olarak biran önce çıkarmak için arkadaşlarız yoğun şekilde çalışıyor." diye konuştu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük5
şaşkın1
üzgün1
kızgın1
hayran0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın