Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

UZUN MEHMET ANILDI

UZUN MEHMET ANILDI

ZONGULDAK

Zonguldak’ta, kömürü 188 yıl önce bulan Uzun Mehmet, törenle anıldı.
Zonguldak Uzun Mehmet Anıtı’ndaki törende saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı söylendi. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Anıt’a çelenklerin konulmasının ardından yaptığı konuşmada, üretime başladıktan sonra aradan geçen 168 yılda Uzun Mehmet ile kömür ve Zonguldak’ın birbirinden ayrılmaz hale geldiğini söyledi.
Bu gün ise Zonguldak ve TTK’nın üretim tarihinin en kötü dönemini yaşadığını öne süren Demirci, şöyle dedi:
“8 binin altına düşen işçi sayısıyla yılda 1 milyon tonun altında üretim yapabiliyoruz. Oysa bugünkü iktidar 2003 yılında, kamu ve özel sektör olarak bu bölgeden yılda 10 milyon ton kömür üretmenin hesabını yapıyordu. Çünkü bu bölgede 1 milyar tonun üzerinde kömür rezervi var. Bugün geldiğimiz noktada kamu küçüldü, özel sektör hesapları tutmadı ve üretim dip yaptı. Yılda yaklaşık 4 milyar dolarımız taş kömürü ithalatına gidiyor. Sanayimizin bel kemiği olan ve taş kömürünün varlığı sebebiyle bölgemizde kurulan Karademir ve Erdemir’e kömür veremiyoruz. Herkes kendi kaynaklarımızı kullanmaktan söz ediyor ama gereken adımlar atılmıyor.”

YATIRIMLARI ANLATTI
TTK Genel Müdür vekili Kazım Eroğlu da, TTK’nın kömür üretimi için yaptığı yatırımları anlatarak şu sözlerle konuştu:
“Kurumda yıllardır çeşitli nedenlerle geciktirilmiş ana altyapı yatırımlarına 2003 yılından itibaren hız verilmiş ve bu kapsamda 2’si havalandırma kuyusu olmak üzere 5 derin kuyu tesis edilerek hizmete alınmıştır. Ayrıca yaklaşık 130 milyon ton rezervin üretime hazırlanması amacıyla ana kat hazırlıklarımızın önemli bir kısmı tamamlanmıştır. Kısa vadede bu katlarda üretim sürecine geçilmesi planlanmaktadır.
Kömür üretiminde mekanizasyonun sağlanarak üretim ve randımanların artırılması, çalışma ortamının daha güvenli hale getirilmesi için başta dik damarlarda olmak üzere üretimde mekanizasyona yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.
Yeraltı işletmeciliği esnasında tehlike arz eden metan gazının ortamdan çekilerek kullanıma sunulması ve ülke ekonomisine katkıda bulunması amacıyla 2 sahamız için ayrı ayrı ihale yapılmıştır.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın