Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

UYUŞMAZLIK ZAPTI TUTULDU !

UYUŞMAZLIK ZAPTI TUTULDU !

Erdemir -Sendika arasındaki toplu sözleşmese tamamı maddi konuları içeren 23 maddede anlaşılamadı.


Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları AŞ. (Erdemir) ile şirkette yetkili Türk Metal Sendikası arasında devam eden 29. Dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde ‘Uyuşmazlık Zaptı’ tutulduğu bildirildi.


Sendikadan yapılan yazılı açıklamaya göre, 13 Ekim’de Erdemir adına görüşmelere katılan MESS binasında başlayan görüşmelerin 3’üncüsü de aynı adreste yapıldı.


Kalan 45 maddenin masaya getirildiği görüşmelerde 22 maddede daha anlaşmaya varılırken, çoğunluğu maddi konuları içeren 23 maddede ise taraflar uyuşamadı.


Bunun üzerine taraflar, yasa gereği ‘Uyuşmazlık’ Zaptı’ tuttular. Taraflar için arabulucu ataması yapılacak.
Toplantıda Türk Metal Genel Başkan Yardımcısı Sayın Halil Faki Erdal, Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yakup YILMAZ, Şube yöneticileri, Türk Metal Toplu Sözleşme Daire Başkanı Mahsun TURAN, Toplu Sözleşme Uzmanları Berna Acar ile Yasin Aydoğan hazır bulunurken, Erdemir kanadında ise: MESS Genel Sekreteri Fatih Ay, MESS Başhukuk Müşaviri Erten Cılga, MESS Ankara Bölge Temsilcisi Ozan Mimaroğlu, MESS Avukatları, Erdemir Yönetim Kurulu Üyesi OYAK Genel Müdürlüğü Başhukuk Müşaviri Güliz Kaya, Erdemir İnsan Kaynakları Direktörü Atilla Yelboğa, Erdemir Endustri İlişkiler Müdürü Kerem Çelebi ve MESS temsilcileri katıldılar.
SÜRECE NASIL GELİNDİ?
Erdemir’de çalışan sendikalı 3420 işçiyi kapsayan 29. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ilk oturumunda; 2’si ek, 9’u geçici olmak üzere toplam 89 maddeden 20 madde üzerinde anlaşmaya varılmıştı.
3 Kasım’da gerçekleştirilen ikinci oturumdaki oturumda da 44 maddede anlaşmaya varan taraflar, 3 toplantıya geldikleri bu sayıdan 22’si üzerinde daha anlaşmaya vardılar. Kalan 23 madde için ise tutulan uyuşmazlık süresinde da görüşmeler yapılabilecek.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük1
kızgın1
hayran0
şaşkın0
üzgün0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo