Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

’Evet’le, Tek Oyun Kurucu Millet Olacak’

’Evet’le, Tek Oyun Kurucu Millet Olacak’

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kocaali ve Uzunçayır mahallesinde halka seslendi; “Evet’le kriz, kaos ve belirsizlikler geride kalacak. Millet tek oyun kurucu olacak. Durmadan kurulan-yıkılan hükümetlerle zaman kaybedilmeyecek, karar alma süreçleri hızlanacak ve dolayısıyla ülkemizin önüne çıkmış fırsatlar heba edilmemiş olacak. Bütün bunlar, bir anlamda imkan demek, iş demek, aş demek ve özgürlük demek olacak” dedi.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini anlatmak üzere Kocaali ve Uzunçayır Mahallelerini ziyaret etti, vatandaşlardan Evet için destek istedi.

Kocaali Mahalle Muhtarı Murat Uslu ve Uzunçayır Mahalle Muhtarı Şaban Özcan tarafından karşılanan Başkan Hüseyin Uysal, mahallelerde yapılan ve yapılması planlanan çalışmalarla ilgili muhtarlarla görüş alışverişinde bulunarak vatandaşların da istek ve taleplerini dinledi.

“EVET’LE, TEK OYUN KURUCU MİLLET OLACAK”

Başkan Uysal, vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatarak; “Sistem değişikliğinin vatandaşa yansıması nasıl olacak? Millete ne faydası var diyenler var. Öncelikle Millet tek oyun kurucu olacak. Yürütmenin şekillenmesi, bir kısım güç ve vesayet odaklarının isteği ile değil direkt milletin isteğiyle gerçekleşecek. 16 Nisan’da Evet’le kriz, kaos ve belirsizlikler geride kalacak. Durmadan kurulan-yıkılan hükümetlerle zaman kaybedilmeyecek, karar alma süreçleri hızlanacak ve dolayısıyla ülkemizin önüne çıkmış fırsatlar heba edilmemiş olacak. Bütün bunlar, bir anlamda imkân demek, iş demek, aş demek ve özgürlük demek olacak” dedi.

YÜZDE 50+1 YETERLİ GÜVENCE

Ülkenin hayrını istemeyen hayırcı grubun yalanlar üzerine propaganda yaptıklarını belirten Başkan Uysal; “Bu yetkiler, Reise az bile ancak Reis’ten sonra ne olacak? Bütün yetkileri elinde toplamış bir Cumhurbaşkanlığı makamı, ya basiretsiz,yetersiz birinin eline geçerse ne olur diye soranlara söylüyorum;  Tam da böyle bir kaygı nedeniyle sistem değişikliğine gidiliyor. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanının her türlü yetkisi vardır ama hiçbir sorumluluğu yoktur. Oysa Cumhurbaşkanlığı sisteminde yürütmeye ait olan yetkiler münhasıran TBMM’nin yetkisine verilmiş ve Cumhurbaşkanı sorumlu hale getirilmiştir. Mesela, yeni sistemde kanun koyma, değiştirme, para basımı ve savaş ilanı gibi birçok şeye karar verme sadece TBMM’nin yetkisinde olacak, bu durum, gerektiğinde yasamanın yürütmeyi dengeleyebileceği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla yürütmenin başına, basiretsiz ve yetersiz birisi gelse dahi, yasamanın yürütmeyi dengeleyebilme kabiliyeti sebebiyle çok büyük bir handikap ortaya çıkmayacaktır. Kaldı ki yeni sistemde Cumhurbaşkanı olmak için yüzde 50’den fazla oy almak gerekeceğinden böyle birilerinin Cumhurbaşkanı seçilmesi de pek mümkün olmayacaktır. Bundan böyle Cumhurbaşkanı olabilenler Milletin Adamı olanlar ve ancak yüzde 50’yi aşma imkanına sahip olanlar olacaktır” diye konuştu.

“ÜLKEYİ KOALİSYONLARA MAHKUM ETMEYELİM”

16 Nisan Halk oylamasında, rejimin değişmeyeceğini, rejimin 1923’de kurulan Cumhuriyet olduğunu belirten Başkan Uysal, bir hükümet sistemi değişikliğine ihtiyaç olduğunu söyleyerek; “Bizim ülkemizde istikrarı yakalamamız lazım. Kalıcı istikrar için,tam özgürlük için evet dememiz lazım. 16 Nisan Ülkemizin dirilişi, ayağa kalkışı ve şahlanışı olacak. Bizler güçlü, büyük ülke olabilmemiz ve bugünün sorunlarını torunlarımıza bırakmamak için evet demeliyiz. Bu bir sistem değişikliği, birilerinin dediği gibi rejim değişikliği değil, hükümet sistemi değişikliğidir. Hayır diyenler  bu ülkeyi koalisyona mahkum etmek isteyenlerdir, Evet’lerinizle 16 Nisan’dan sonra siyasette bölücü , parçalayıcı dilide ortadan kaldıracaksınız” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi )

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın