Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Turpçu,pazarı gezdi, ’Hayır’ oyu istedi

Turpçu,pazarı gezdi, ’Hayır’ oyu istedi

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, köy ve beldelerde 16 Nisan’da yapılacak Anayasa Değişikliği Referandumunda neden hayır denmesi gerektiğini anlatmaya devam ediyor.Milletvekili Turpcu, Gökçebey İlçesine Bağlı Karapınar Köyü pazarını ve Bakacakkadı Beldesi pazarını dolaşıp, vatandaşa evet ve hayır’ı anlatarak referandumda “hayır” oyu istedi.  Turpcu’nun açıklamaları şöyle:

“DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE YOK”

“Bu getirmeye çalıştıkları Başkanlık sistemi değil. O yüzden ’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ diye bir şey uydurmak zorunda kaldılar. Getirilmeye çalışılan bu ucube sistem, başka bir yerde var mı? diye araştırdık.  Böyle bir sisteme dünyanın 200 ülkesinin hiçbirinde rastlamadık.  Bir tane varsa lütfen çıkıp örnek göstersinler. Böyle bir sistemin, dünyada örneği olmadığı gibi, tarihimizde de yeri ve örneği yok. Teklifte, Cumhurbaşkanına öylesine sınırsız yetkiler verilmiş ki, Cumhurbaşkanının karar alırken kimseden görüş alma zorunluluğu yok. Bu sistem adaletin olmadığı bir yargı sistemi ve işlevi olmayan bir Meclis yaratır. Böyle bir devlet düzeni olur mu? Türkiye’ye layık görülen Anayasa bu olamaz, bunu kabul etmiyoruz.”

“CUMHURBAŞKANINA EYALET KURMA YETKİSİ VERİLİYOR”

 “Bu referandum 18 maddelik bir anayasa değişikliği gibi görünse de öyle değil. Daha önce başka yerlerde vurguladığım üzere içinde tuzaklar ve gizli gündem maddeleri gizli. 16. Madde, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile eyalet ilan etme yetkisi veriyor. Cumhurbaşkanına eyalet kurma yetkisini neden verilsin? Teklifi verenler ve teklife destek verenler, böyle bir yetkiyi neden buraya sıkıştılarsa çıkıp açıklasınlar, deniyor ki, ’yetki verildi ama kullanmaz’. Böyle bir açıklama kabul edilemez. Ülkenin geleceği keyfiyete ve birinin niyetine teslim edilemez. Ülkemizin doğu ve güneydoğu topraklarını içinde gösteren haritayı resmi sitesinden yayınlayan Barzani’nin neden ’evet’ dediğini hiç merak etmiyorlar mı? İllerde, bugün bildiğimizden farklı bir harita görmek istemiyorsak bu değişikliğe ’hayır’ demek zorundayız.”

 “MEMUR OLMA GÜVENCESİ ORTADAN KALKACAK, KIDEM TAZMİNATLARI VARLIK FONUNA AKACAK”

 “Bu teklif Türkiye’nin her anlamda altını üstüne getirecek,  siyasi, sosyal ve ekonomik depremlere neden olacaktır. Evet çıkarsa yaklaşık 7 bin kadar mevzuat değişikliği yapılması öngörülüyor. Sonra ne olacak biliyor musunuz? Memur güvencesi ortadan kalkacak. Başka ne olacak? Kıdem tazminatları bir anda varlık fonuna ya da başka bir fona aktarılabilecek. Soru veya itiraz hakkınız olabilecek mi? Hayır. Hayır demezseniz ekonomik ve hukuki bütün güvencesiniz kaybedeceksiniz. Durum bu kadar ciddidir.”

“BİR KİŞİ HER ŞEYİN BAŞI OLAMAZ”

“Bu teklifle, öylesine sınırsız ve pervasız yetkilerin verilmesi öngörülüyor ki kabul etmek mümkün değil. Seçilen kişi, hem devletin, hem hükümetin, hem iktidar partisinin, hem ordunun, hem yargının, hem kamu kurumlarının başı olacak. Bir kişi her şeyin başı olamaz. Böyle bir devlet yönetiminden halka ve ülkeye bir fayda çıkmaz! Sayın Binali Yıldırım ’iki kaptan gemiyi batırır, tek kaptan lazım’ diyor. Kendilerine hatırlatalım, uçaklarda, otobüslerde, gemilerin hiç birinde tek kaptan yoktur. Madem gemi üzerinden verdiler örneği; bir geminin kaptanı, hem kaptan, ikinci kaptan, hem çarkçıbaşı, hem güverte zabiti, hem iskeleye inip çımacı olmak ister, tüm bu işlerin sorumluluk makamlarını lağvedip, tüm bu görevleri kendi üzerine almaya kalkarsa, işte o gemi limandan bile ayrılamaz,  ayrılsa da çok uzaklaşmadan işte asıl o zaman batar.”

(Haber Merkezi )

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın