Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Turkuaz, bu yıl yine dopdolu!

Turkuaz, bu yıl yine dopdolu!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Turkuaz Sanat Topluluğunca, farklı konseptlerde kültür etkinliklerinin yeni sanat döneminde de ortaya konulacağı bildirildi.


Topluluğun kurucusu aynı zamanda eğitmen Cihangir Bilgin, dernek binasındaki toplantıda gazetecilere açıklamasında, 15 yıldır kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyen bir dernek olduklarını söyledi. Yeni sezon etkinlikleri kapsamında, aralarında tarihe adı yazılan Uzun Mehmet ve ulusal değer Musa Eroğlu’nun da bulunduğu kişilere atfen konserler düzenlediklerini anlatan Bilgin, şöyle dedi:
“Etkinliklerimiz, Anadolu kültüründe, bu kültürün içindeki miras ve hazinemizi korumak, bunları gelecek nesillere aktarmak adına yaptığımız çalışmalardır. Bu yıl yapacağımız ilk organizasyonumuz Karadeniz türkülerinden oluşacak. Karadeniz’in esen tüm hırçın dalgalarından çıkan ezgileri halkla paylaşacağız. İçinde kemençe, tulum, bağlama bütün renk sazları olacak. Bunun haricinde, semah ve deyişler oluşmuş bir konsept hazırlayacağız. Öte yandan Musa Eroğlu türküleri hakkında bir çalışma yapacağız. Çünkü Eroğlu, Neşet Ertaş gibi bir değerdir.
Özel insanlar yine olacak!
Sene sonunda yapacağımız konserler ise karma bölgelerin türkülerinden oluşacaktır. Zeybek, halay, Azerbaycan renkleri, Trakya unsurları ve Anadolu’nun dört bir yanını kucaklayarak bu ezgileri paylaşacağız.
Topluluk olarak sosyal projelere de duyarlılık gösteriyoruz. Çocuklar, engelli bireyler ve tüm vatandaşlar bizim için birer değerdirler. Toplumsal olarak bu insanların yanlarında olmak istiyoruz. Bu sebeple engelliler ile ilgili ciddi bir program gerçekleştireceğiz.
Uzun Mehmet…
Diğer yandan, tarihin sayfalarına geçmiş Uzun Mehmet vardır. O’na olan saygımızı göstererek bunu bir vefa borcu olarak görüp Uzun Mehmet’e atfen bir program düzenleyeceğiz. Yaptığımız çalışmalar kesinlikle ticari değildir. Kültürel ve sanatsal organizasyonlarda, derneklerin kar elde etmeleri zaten mümkün değildir. Şartlarımız budur ancak amacımız kültür ve sanat konusunda kendi misyonumuza düşen görevleri yapmaktır.”
Toplantının sonunda ise üzerinde derneğin adı yazan pasta kesilerek yeni sezon hazırlıkları başlatıldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran6
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın