Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

TSO ÜYELERİNE SESLENDİ !

TSO ÜYELERİNE SESLENDİ !

İkinci OSB müjdesi veren Ereğli TSO Başkanı Keleş, kampüs konusunda da konuştu.


 

Kdz. Ereğli TSO tarafından kahvaltı organizasyonu düzenlendi.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğindeki kahvaltıya; gıda, perakende ve hizmet sektöründe ilçede hizmet veren iş insanları, dernek yöneticileri ve esnaf katıldı.

Kahvaltı odanın faaliyetlerinin anlatıldığı tanıtım filmi ile başladı.

Üyelere ‘Nefes Kredisi’ ile 15 Milyon TL kredi kullandırıldı

Kahvaltı sonrası katılımcılara hitaben konuşma yapan Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, Ereğli’nin sosyo kültürel, ekonomik ve potansiyeli ile ilgili bilgiler verdi. 1975 yılında kurulan odanın köklü bir geçmişe sahip olduğunu her geçen gün üye sayısını artırdıklarını ifade eden Başkan Keleş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndeki (TOBB) görevleri, pandemi döneminde yapılan hizmetler, KOSGEB danışmanlığında üyelere sağlanan hizmetler, fuarlar ve çalışmalar ile ilgili bilgiler aktardı.

Gıda perakendeciliği konusunda ulusal marketlerde her şeyin satılmaması ile ilgili TOBB ve bakanlığa taleplerinin iletildiğini belirten Keleş, “Sokağa çıkama yasağında yaklaşık 5 bin üye ve personeller için çalışma ve seyahat izinlerini kaymakamlığımızdan alındı. Diğer hiçbir odanın veremediği ihtiyacı olan sanayicilerimize mücbir sebep belgesi verilmiştir. 3 yıldır her sene yaptığımız gıda yardımını 2020 ve 2021 yılında 3 ayrı sefer pandemi sebebiyle üyelerimizin personellerine yaptık toplam da 4 bin 500 adet gıda yardımı dağıtıldı. TOBB Nefes Kredisi ile üyelerimize pandemi döneminde 15 Milyon TL tutarında kredi kullandırdık.”, dedi.

Keleş, “İlköğretim öğrencilerine 30 bin kitap dağıttık”

Eğitim konusundaki yardımlara oda olarak önem verdiklerini ve keyif aldıklarını ifade eden Başkan Keleş, pandemi dolayısıyla bu sene 150 adet tablet dağıtımı ile bini aşkın öğrenciye bot ve mont dağıttıklarını,  23 Nisan 2020 ve 2021’de ise okula gidemeyen ilköğretim öğrencilerine toplam 30 bin okuma kitabı dağıttıklarını, YSK’de ilk bine giren Ereğlili öğrencilerin ödüllendirildiğini, Ereğli Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’ni TOBB’da proje okul haline getirdiklerini söyledi.

Ağır Ceza Mahkemesi kurulması için çalışmaları sonrası denetimli serbestlik bürosu açıldığını ifade eden Keleş, “Üniversite yeri tahsisi sorunu çözüldü, oda olarak proje ücretine maddi katkı sağlandı ve temel atılması çok yakında. Ereğli’nin kültürel mirasının ortaya çıkması için Acheron vadi çalışmasına maddi destekte bulunduk” dedi.

2. OSB projesi hayata geçiyor

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, ilçedeki kurulu bulunan ve 2 bin 66 kişinin istihdam edildiği mevcut Organize Sanayi Bölgesi’nde yer kalmadığına vurgu yaparak, 2. OSB için müjde verdi. Taleplerin alınarak dosyanın Bakanlığa teslim edildiğini aktaran Keleş, proje sonunda 4 bin kişinin istihdam edilmesi planlandığını söyledi. 5 yıllık süre içerisinde hedeflerinin 10 bin yeni istihdam ve 5 bin ilave üniversite öğrencisi olduğunu ifade eden Keleş şunları söyledi.

“2. OSB projemiz, tersanelerin yeniden canlandırılması, subaşı ve belen’de ki küçük ve orta ölçekli sanayi alanları, Ermaden’in faaliyete geçmesi ve cam fabrikası’nın faaliyete geçmesi ile birlikte ilçemize yeni yatırım yapmayı planlayan fabrika ve işletmelerle birlikte istihdam sağlanması için çalışacağız.”, dedi.

"ZBEÜ'NÜN EREĞLİ'DE ÇİVİSİ YOK!.."

"Kdz.Ereğli'ye bir fakülte kampüsü kazandırmak için mücadele ediyoruz. Neredeyse tüm işlemleri tamamlandı, artık fakülte binalarının yapımına başlanacak, birkaç hayırsever kurum ve kişimiz bu yükü sırtlanacak. Bunda sorun yok. Ama Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin Ereğli'de bir çivisi dahi olmadığını söylemeliyiz. Her şey Ereğli olarak bizler yapıyoruz"

TÜRK SOMONU PROJESİ

"Bu benim hayalim. Karadeniz buna çok uygun. Alabalık'ı alıp küçükken deniz suyuna bıraktığınız zaman somon oluyor. Bunun için su sıcaklığının 18 derecenin altında olması gerekiyor. Karadeniz buna çok müsait. Eğer bu projeyi gerçekleştirebilirsek; Kdz.Ereğli'de Su Ürünleri OSB'si kurmak istiyoruz. Buda yaklaşık 2-3 bin kişiye istihdam demek oluyor."

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın