Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

TESCİL EDİLDİ !.

TESCİL EDİLDİ !.

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz (Kdz) Ereğli Belediyesi’nin Osmanlı Çileğini koruma, yaygınlaştırma ve tescili için 2015 yılı Şubat ayında başlattığı çalışmalar sonuç verdi. Fide üretici belgesinin alımı ile başlayan çalışmalar kapsamında Osmanlı Çileğinin üretim ve satış hakkını alan Kdz. Ereğli Belediyesi, son olarak Osmanlı Çileğini tescil ettirdi.

Ereğli Belediyesi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, belediyeye ait Delihakkı köyü mevkisindeki tesislerinde fide üretimi için tahsis edilen 2 dekarlık alanda, izin ve tescil işlemleri için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Bitki Yetiştirme Belgesi için alınan toprak örneği sonrası, bitki pasaportuna dahil zararlı organizmalar yönüyle yapılan inceleme sonrası, Kdz. Ereğli Belediyesi’ne fide üretici belgesi verildi.
İlçe belediyesi, bu çalışmanın ardından ilgili bakanlığa bağlı Islahçı kuruluş adıyla Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ile ortak çalışma yürüterek  Osmanlı Çileğinin morfolojik (yapı- biçim ) araştırmalarında teknik raporlarını hazırlayarak  Bakanlığa gönderirken, yapılan inceleme sonrası Araştırma Enstitüsü  Kdz. Ereğli Belediyesine, Osmanlı Çileğinin tescilli olarak üretim ve satış hakkını verdi.

FİDELER ÜCRETSİZ DAĞITILDI
Osmanlı Çileği ile ilgili olarak gerekli izinleri alan Kdz. Ereğli Belediyesi süreç içinde ilk olarak 2 dönümlük alanın ilk 500 metrekarelik kısmına 500 adet Osmanlı Çileği fidesi dikerken, fide üretiminde Stolon (toprak yüzeyinde uzanan ve boğumlardan köklenerek yeni bitkiler veren sürünücü gövde ) yöntemi kullanılarak üretilen fidelerle belediye arazisi üzerinde yeni Osmanlı Çileği bahçeleri oluşturarak, aralarında kamu kurum ve kuruluşları ile Üniversite ve İlköğretim Okullarının da bulunduğu toplam 338 kişi ve kuruma 15.210 adet Osmanlı Çileği fidesini ücretsiz olarak dağıttı.

OSMANLI ÇİLEĞİ TESCİL EDİLDİ
Kdz. Ereğli Belediyesi, bir yandan fide üretim ve dağıtımı devam ederken, bir yandan da Osmanlı Çileğinin morfolojik karakter tespiti, çiçeklenme ve hasat dönemleri kontrol ve tespitlerini 2017 yılında 3 kez, 2018 yılında ise 2 kez Bakanlık Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü Kontrol Mühendisine yaptırırken, 26 Ekim 2018 tarihinde ilgili 6 resmi kuruluş temsilcisinin katıldığı, Meyve Tescil Komitesi Toplantısı’nda Osmanlı Çileği,  Meyve Tescil Komitesi tarafından tescil edilen meyveler arasında 1393. sıra numarası ile bir çilek çeşidi olarak bitki literatüründe yerini aldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın