Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

TERSANELER İLE İLGİLİ İLK CİDDİ ADIM ATILDI!

TERSANELER İLE İLGİLİ İLK CİDDİ ADIM ATILDI!

* Gemi inşa sanayi yürüten tersanelerde, büyük faaliyetin ilk adımının atıldığını kaydetti… * ABD’nin Türkiye’ye yönelik tavrı karşısında Hükümete tam destek verdiklerini söyledi… * Yerel ürün kullanımına ağırlık verilmesini, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın da (Erdemir) yassı mamul satışlarını ‘dolar’ yerine Türk lirası üzerinde yapmasını önerdi… * Önemli konulardaki açıklamalarını ikinci kez düzenlediği basın toplantısında yaptı…


Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleş, Ereğli-Alaplı karayolu Gülüç beldesi mevsinde bulunan tersaneler ile ilgili önemli gelişme kaydedildiğini bildirdi.
Keleş, Oda binasında düzenlenen aylık faaliyetlerin kamuoyuna aktarılması toplantısında yaptığı konuşmada, 174 gemilik filosu bulunan bir iş adamının, gemilerinden 2 tanesinin Ereğli tersanelerinde ‘bakım’ işlemi talebinde bulunduğunu belirtti. Bu konuda ise bazı sorunlar yaşandığını, TSO olarak yapılan ikili görüşmelerle pürüzlerin ortadan kaldırıldığını anlatan Keleş, şöyle dedi:

BÜYÜK HAMLENİN İLK ADIMLARI ATILDI!
“Tersaneler bölgelerimizde ise gemi bakım ve tamir işleri yapılabilecektir. Bu konuda bir acentemiz vasıtasıyla ‘iki geminin bakımı için’ Gümrüğe gelen izin talep üzerine bazı zorluklar çıktı. Sayın TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüşerek talebi ilettim. Sayın Başkanımız da konuyu Sayın Ticaret Bakanımız ile Gümrükler Genel Müdürlüğüne konuyu intikal ettirerek, sorunun çözümünde bize yardımcı oldular. Halen Ereğli açıklarında bekleyen iki gemi, kendi prosedürlerini tamamlamaları ardından bakım ve onarım için tersanelerimize alınacaklar. Dolayısıyla artık, Ereğli tersanelerinde gemi bakım ve onarım işleri yapılabilecek.
Yaptığımız girişimler sonucu elde edilen bu müjdeli gelişme, aynı zamanda bu zor zamanlarda üyelerimize iyi bir destek olmuştur. Bu vesileyle Sayın Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum.”

TASARRUF ETMEK, ÇOK ÇALIŞMAK VE ÇOK ÜRETMEK…
Keleş, toplantıda yaptığı bir diğer konuşması ise ekonomi başlıklı idi. Ülke olarak yaşanan zorlukları birlikte aşacaklarını ifade eden Keleş, şu sözlerle konuştu:  
“Son dönemler yaşadığımız finansal zorlukları hep birlikte aşacağız. Bunu çözümü de sıkı bir para politikasını desteklemekten geçiyor. Bununla ilgili olarak da tasarruf tedbirler içeren yen imali durumun en kısa sürede açıklanmasını bekliyoruz. Tasarruf etmek, çok çalışmak ve çok üretmek sorunu çözecektir. Bununla ilgili hepimizin alması gereken önlemler de var. Milli duruşumuz gereği, Euro ve dolarla yapılan satışların Türk Lirasına dönmesini arzu istiyoruz. İskenderun’da ürettiği yuvarlak inşaat demiri Lira ile satan Erdemir’in, yassı mamulü de Türk Lirası ile satmasını bekliyoruz. Dolayısıyla Erdemir’in böyle bir uygulaması sektördeki diğer tüm şirketlerin de Erdemir’e uyma zorunluluğunu getirir. Bu sayede Liraya olan güveni arttırmış oluruz.

AFRİKA HEDEFİ
Ereğli’deki ihracatı arttırmak için başka pazarlara bakıyoruz. Ekonomik krizden çıkmanın bir yolu da ihracatta kapasiteyi artırmaktır. Bu konuda farklı yöneleceğimiz pazarlardan biri de Afrika olacak. Bu konuda Oda yönetimimizden bir arkadaşımız ve Genel sekreterimiz çalışma yapıyor.”

KAMPÜS!!!
Keleş, Ereğli’de yapılması adeta yılan hikayesine dönene ‘kampüs’ konusunda da konuştu. Keleş, “giriştiğimiz mücadeleden yılmış değiliz. Kurban Bayramı sonrası Sayın Valimiz Ahmet Çınar başkanlığında, Bülent Ecevit Üniversitesi rektörümüzle birlikte Ereğli’de toplantı yapacağız. Yapacağımız toplantıda, bu sorunun kökten çözümlü için tedbir alacağız. TSO Yönetimi ve Meclisi olarak her toplantımızda, üniversite kampüsü yerini gündeme getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİ MECLİS ÜYESİ
Öte yandan, TSO Meclisi’nde bir değişim yaşandığı bildirildi. Başkan Arslan Keleş, TSO meclis Üyesi Sibel Demirçi’nin istifası sonucu Meclis Üyeliğine Numan Şen’in girdiğini duyurdu. Şen, yapılan basın toplantısında da hazır bulundu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın