Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

“Teröre Teslim Olmayacağız”

“Teröre Teslim Olmayacağız”

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, "Eğer savaşların, çatışmaların, şiddetin, terörün, huzursuzlukların, mutsuzluğun nedenini arıyorsanız, başka yerde aramayın. Gelir dağılımındaki bu adaletsizliğe bakın yeter. Sadece 62 kişinin servetinin, dünyanın yarısına eşit olduğunu bilmeniz yeter." dedi.

 Kavlak, Türk Metal Sendikası ile Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle Ereğli ilçesindeki bir otelin konferans salonunda düzenlenen, "Söz Çalışma Ekonomisi Öğrencilerinde Gençlik Kurultayı"nda yaptığı konuşmada, "Adalet mülkün temelidir" sözünün bilinmesine rağmen yeterince değer verilmediğini söyledi.

Adaletin her şeyin, devletin, ülkenin, düzenin, sistemin, toplumun ve ailenin temeli olduğunu belirten Kavlak, "Hatta ekonominin, çalışma barışının, iş yerinin, sendikanın temelidir. Adalet yoksa, ’hiçbir şey yok’ demektir. Onun için bugün eğer, dünyanın çivisi çıktıysa, adaletsizlik yaygınlaştığı içindir. Bugün eğer, çatışmalar, şiddet, terör tırmanıyorsa, adaletsizlik büyüdüğü içindir.” ifadelerini kullandı.

Kavlak, ekonominin büyüdüğü, ticaretin katlanarak arttığı süreçte emeğin bu zenginlikteki payının düştüğünü savunarak şöyle devam etti:

"Bir taraf hızla artarken, bir taraf aynı hızda azaldı. Azalmaya da devam ediyor. Eğer savaşların, çatışmaların, şiddetin, terörün, huzursuzlukların, mutsuzluğun nedenini arıyorsanız, başka yerde aramayın. Gelir dağılımındaki bu adaletsizliğe bakın yeter. Sadece 62 kişinin servetinin, dünyanın yarısına eşit olduğunu bilmeniz yeter. Emin olun, dünyanın her yerinde kıyamet kopuyorsa, İşte bu yüzden, bu adaletsizlikten kopuyor."

- "Huzur içinde uyuyun, emanetiniz bizdedir"

Terörün sadece insanları değil, geleceğe ilişkin umutları, güveni, güven duygusunu, daha iyi bir dünyaya olan inancı da öldürdüğünü anlatan Kavlak, “Terörün, teröristlerin, kanla beslenenlerin asıl amaçları budur. Onun için, teröre ve teröriste inat, ölüme karşı yaşamı savunacağız, asla ve asla, karamsarlığa kapılmayacağız. Teröre ve teröriste inat, yaşasın barış, yaşasın kardeşlik diyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Kavlak, her şehit haberinde yüreklerine ateş düşüğünü belirterek şöyle konuştu:

"Bizim onlara, bu vatana, bu vatanı savunmak için canını feda edenlere, para pul için değil, şan şöhret için değil, isimsiz kahramanlar olarak şehit düşenlere borcumuz var. Bu borç, büyük bir borçtur, ödemesi zordur. Şehidimiz için ağıt yakmak yetmez. Onların idealine sahip çıkmamız, birliğimizi beraberliğimizi güçlendirmemiz gerekir. Bu ülkeyi layık olduğu seviyeye çıkarmamız, bu bayrağı daha yukarıya taşımamız gerekir, görevimiz budur. Bu bizim, şehitlerimize sözümüzdür. Huzur içinde uyuyun, emanetiniz bizdedir, güvenli ellerdedir, bu milletin gençlerindedir. Teröre, teröriste inat, bu ülke üzerinde kurulan bütün tuzaklara, oynanan oyunlara inat, ne olursa olsun, teröre teslim olmayacağız. Bu vatan, bu millet, bu bayrak için direneceğiz."

 - "Kumpasla karşı karşıya kaldık"

Yaklaşık 200 bin üye sayısına ulaştıklarını ve bu hızlı büyümenin de beraberinde bazı sorunları getirdiğini dile getiren Kavlak, “Bu hızlı büyüme, elbette beraberinde bazı sorunları getirdi. Türk Metal’i hedef tahtasına yerleştirdi. Kimse, Türk Metal’in bu denli büyümesini sindiremedi. Engel koydular, engelleri aştık. Kumpas kurdular, oyunlarını bozduk." diye konuştu.

Kavlak, Fransa’dan, Almanya’dan, bazı merkezlerden planlanmış bir kumpasla karşı karşıya kaldıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Kim olduklarını biz iyi biliyoruz. Yeri ve zamanı geldiğinde elbette hesaplaşacağız. Bu odaklar, işçinin masum ve haklı taleplerini kullanarak, Türk Metal aleyhine yönlendirdiler. Sosyal medyayı kullanarak, üyemizi kışkırttılar. Dışarıdan bunlar, içeride bazı illegal örgütler, kol kola Türk Metal’e saldırdılar. En sağından en soluna kadar, asla bir araya gelmeyecek gruplar, hep birlikte Türk Metal’e, birlik ve beraberliğine yüklendiler ama sonunda, yel kayadan ne alırsa onu aldılar. Geldikleri gibi gittiler.”

Toplam 680 iş yerinde iş yeri temsilcilerinin belirlenme seçimlerinin dünyada eşi benzeri olmayan bir uygulama olduğunu ifade eden Kavlak, üyelere son 2 yılda 100 milyon lira eğitim yardımının yanı sıra üniversitede okuyan çocuklarına 16 milyon liralık burs verildiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Yönetimi tarafından Kavlak’a ERDEMİR işçileri adına çeşitli hediyeler verildi. 

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim gören Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğrencilerinin de yer aldığı kurultay 2 gün sürecek. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın