Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

TED KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ ALMANYA’YA GİDİYOR

TED KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ ALMANYA’YA GİDİYOR

Bir süreden beri Kuzey Almanya’da bulunan Winsen Lisesi ile ortak çalışma sürdüren TED Kdz. Ereğli Koleji Uluslararası bir projeye imza attı. Bu sayede iki ülkede hem Almanca hem de Türkçe yayınlanacak uluslararası bir radyo kurma kararı alındı.

İKİ DİLLİ YAYIN VE RADYO BRIDGE KURULUYOR

Konu ile ilgili açıklama yapan  TED Kdz. Ereğli Koleji Temel Eğitim Müdürü Devrim Köktuğ: “Radyo Bridge yani Radyo Köprü adını verdiğimiz projemiz her iki okulu olduğu kadar Ereğli ve Winsen kentlerini ve hatta iki ülkeyi de yakınlaştıracaktır. Radyo Bridge Projesi esasen daha üst projemiz olan Kardeş Okul Projesi kapsamında oluşturuldu. Biz edilgen ve uzaklarda sadece ismi ile var olan bir kardeş okul anlayışını en başından reddetmiş ve ortağımız ile birlikte öğrencilerimize ve kentlerimize yararlı olabilme düşüncesi ile ilerlemiştik. İşte Radyo Bridge bu projelerden biri.

Alman ortağımız ile birlikte hazırladığımız proje dahilinde her iki okul öğrencileri, birbirlerini ziyaret edecek.İlk seyahatimiz mart ayında gerçekleşecek ve okulumuzda yirmi radyocu öğrencimiz ve dört öğretmenimiz bu etkinliğe katılacaktır.

Tabi bizim öğrencilerimiz gibi bir süredir radyo eğitimi alan Alman öğrenciler ve öğretmenler bizi karşılayacak ve çalışmalarımızın kalan bölümünü Hamburg yakınlarında bulunan Winsen Luhe kentinde birlikte sürdüreceğiz.

Almanya gezisinde Berlin, Bremen ve Hannover kentlerine yine birlikte ziyaretlerimiz olacak. Ama belki de en heyecanlı yanı Avrupa’nın en büyük radyolarından biri olan Nord Deutsche Radyo(NDR) ziyaretinde yaşanacak. Bu gezileri Alman öğrenciler ve öğretmenler ülkemize/kentimize geldiğinde biz de düzenleyeceğiz. Alman öğrenciler de profesyonel yayın yapan bir radyoyu görmek istemekteler. Yine bu kapsamda TRT Radyo 3’e bir ziyaret gerçekleştireceğiz.

Projemiz esasen çok kültürlü bir dünyayı öğrencilerimize anlatmak ve tüm farklılıklarımıza rağmen birçok ortak yönümüz olduğunu göstermek genel amacını taşımaktadır. Bu uluslararası bir projedir ve 2016 yılı boyunca karşılıklı olarak okulumuzdan ve Winsen Lisesinden birçok öğrenci ve öğretmen ziyaretleri ile sürecektir.

Radyo Bridge sadece bizim değil aynı zamanda Almanlarındır. Biz ortak bir redaksiyon ve çalışma grubu ile ilerliyoruz. 2016 yılı bahar aylarında ilk yayınımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Burada en önem verdiğimiz şeylerden biri Alman öğrencilerin radyo dersleri ile birlikte Türkçe derslerine başlamış olması. Bir radyo projesi kapsamında Türkçe’nin Almanlar tarafından öğrenilmesine katkımızın olması bizler açısından gayet mutluluk verici bir durumdur.

Kentimizin binlerce kilometre uzaklıktaki insanlar tarafından tanınmasına katkımızın olmasından ayrıca Ted Kdz.Ereğli Koleji olarak gurur duymaktayız.” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER PROFESYONEL RADYO EĞİTİMİ ALIYORLAR

 Aynı zamanda TRT Radyo 3 Dünya Kuşağı’nda yayınlanan Kültürlerin Macerası adlı programın yapımcısı ve sunucusu ve projenin mimarlarından Ted Koleji Kültür Ofisi Yöneticisi Kadir Özdemir ise ,  "Bizim TED Kdz. Ereğli Koleji Kültür Ofisi olarak başlıca amacımız kültürün ve sanatın kolay ve basit metotlar ile öğrencilerimize sindirilmesidir. İlk adımda bir projenin sonucunun profesyonel olması bizim için oldukça önemlidir. Bu nedenle önce bir sorundan yola çıkıyoruz. Buradaki örnek ise temel olarak uzak ülkelerdeki gençlerin birbirlerini tanıma ve anlama ihtiyacıydı. Sonra fikri geliştiriyoruz, ortak radyo kurmak bir fikirdir mesela. Akabinde bunu yapabilmek için fon kaynaklarını araştırıyoruz. Bu tabi bir yığın görüşme, yazma, çizme ve kendini anlatma ile geçen sabırlı bir süreç. Ve nihayetinde işin uygulaması ile tamamlanıyor.Bu projede bu aşamalardan geçti ve geriye başarı ile tamamlamak kalıyor. Proje Almanya’da Gymnasium Winsen kardeş okulumuz ortaklığında yapılmakta ise de Robert-Bosch Stiftung ve Jugendbrücke adlı kurumların da desteğini fazlası ile almaktayız. Hatta onlar olmasaydı bu koca yükün altından kalkamazdık diyebilirim."dedi.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın