Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI !.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI !.

Uzman Klinik Psikolok Didem Akırmak Ereğli FM`e konuk oldu.


Ereğli FM’de yayınlanan ve Arzu Tekin’in hazırlayıp sunduğu Arzu ile Devri Alem Programına konuk olan Uzman Klinik Psikolog Didem Akırmak, “Sosyal medya bağımlılığı, tetiklediği psikolojik rahatsızlıklar ve korunmak için neler yapılmalı.” gibi konularda önemli mesajlar verdi.

Sosyal medyanın çocuklar, gençler, yetişkinler derken yaşlı kesimin de kullandığı bir platform haline geldiğini söyleyen Akırmak, “ Sosyal medya kullanımı günümüzü aksatmayacak şekilde olmalı, aksi takdirde  kontrolü sosyal medyanın ele geçirmesi her açıdan olumsuzlukları beraberinde getiriyor.” dedi.

SONU KİŞİLİK BOZUKLUĞUNA KADAR GİDİYOR

“Yemek, içmek, barınmak gibi ihtiyaçların yanında insanların sevgi görmeye de ihtiyaç duyduğunu ancak bu durumda sosyal medyanın bunun önünde bir etken olmaması gerektiğini söyleyen Akırmak, “Bastırılmış duygular gelecekte olumsuz yönde önümüze çıkabiliyor. Önemli olan temas iletisi. Sosyal medya da fotoğrafınızın beğenilmesi de bir temas iletisidir. Bu sizin için bir araca dönüşmüşse, sadece sosyal medya mutlu oluyorsanız sosyal medyanın kontrolüne  girmişsinizdir ki, bu da sizi kişilik bozukluğu, özünüzden uzaklaşma ve bunun gibi  geri dönülmesi zor sorunlara  sürekler.” İfadelerini kullandı.

KONTROL SOSYAL MEDYADA OLMAMALI

“Sosyal medya da yemeğini paylaşan, giyimini paylaşan çevreden temas iletisi alarak mutlu oluyor, geçmişte bu iletiyi alamayan buna aç olanlar ise sosyal medyanın kontrolüne giriyor.” diyen Akırmak, “ Sosyal medya bağımlılığının temelinde zamanla çok mutlu, hep gezen, gülümseyen biri olarak kendinizi gösterme gayretiniz doğar. Bu da sizi bir süre sonra özünüzden uzaklaştırır. Bu sizi kendinize aşık bir duruma da sürükleyebilir ve zamanla  kişilik bozukluğunun temeli atılır. “ifadelerini de kullanan Akırmak, “Daha çok takipçi, beğeni alma isteği, elinizi verip kolunuzu kaptırma gibi bir şey. Sırtınızı sıvazlanmış gibi hisse dersiniz. Sizin takipçi sayınız yükselince siz daha fazlasını istersiniz. Çünkü oradan aldığınız temas iletisi size yeterli gelmez, sizi mutlu eder ama sanaldır. Zarar boyutuna ulaşırsanız size de, çevrenize de zarar verir. “şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYA İLİŞKİLERE ZARAR VERİYOR

“Sosyal medya ilişkilere çok zarar veriyor. Artık bir birimizi arama ihtiyacı azaldı.” diyen Akırmak, “ İnsan sosyal bir varlıktır, diğerlerine  ihtiyaç duyar. Anlatmaya paylaşmaya ihtiyaç duyarken sosyal medya bağımlısı olduğumuzda bu ilişkiler zedeleniyor.” dedi.

Akırmak,temelde sevgi ve ilgi duygusunu yaşamalı, çocuklara ve aile bireylerine de bunu yaşatmalıyız. Bağımlılık oluştuysa bunu programlama ile aşabilirmisiniz.Baktınız ki yine olmuyor, en doğru olan mutlaka sorunu aşmak için bir uzmana danışmak "şeklinde konuştu.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın