Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

SİZE, MİNNET VE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ…

SİZE, MİNNET VE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ…

19 Eylül Gaziler Günü Zonguldak ili Ereğli ilçesinde anma programı gerçekleştirildi.


“Kahramanlık Günü” olarak da kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü anması, Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı’nda yapıldı. Anıt’a çelenkler sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi.
Cumhuriyet Orta Okulu öğrencisi Fatma Akkaya’nın “Gaziler” şirinin okumasının ardından konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Temel Şahin, “kahraman gazilerimize bu onurlu gün kutlu olsun” dedi. Şehitliği göze alamayanların gazi olamayacağını ifade eden Şahin, şunları söyledi:
ONUR ABİDESİLER
“Gazi unvanı kolayca alınabilecek bin unvan değildir. Gazi, savaşı süngünün ucunda, merminin vızıltısında bombanın dehşetinde sürdürürken; şehit düşen arkadaşını gören, yaralı arkadaşını omzunda taşıyandır. Gazi ulusal değerdir. Türk tarihinde şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk bu onura kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı, soydaşları ve kutsal değerleri için savaşır. Türk milleti bunun en güzel örneğini Atatürk'ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı'nda yaşamıştır; ‘ya istiklal ya ölüm’ demiştir. Türk tarihi böylesine kahramanlık günleri ile doludur. Destanlar yazdıran, çağ açıp çağ kapatan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdirler.”
Resmi törenin bitiminde ise Anıt arkasında bulunan Şehitler Anıtı’na çiçekler bırakıldı.
Şehit yakınları ile gaziler ve Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun katıldığı törende protokol üyeleri, siyasiler, asker, öğrenci ve vatandaşlar hazırda bulundu.  

-HATIRLATMA-
Türk Ulusu için, “şehitler nurlanmış” ve “gaziler onurlanmış” kişiler demektir. Bunların en başında da Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulusal Önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir.
19 Eylül Günü, Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür ve yurdumuzda her yıl 19 Eylül “Gaziler Günü” resmi olarak kutlanmaktadır. 19 Eylül Gaziler Günü diğer bir deyimle “Kahramanlık Günü” olarak da kutlanmaktadır.   

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın