Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Siyasi görüş ne olursa olsun!.

Siyasi görüş ne olursa olsun!.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, "Siyasi görüşü ne olursa olsun, felsefi düşüncesi, mezhebi düşüncesi ne olursa olsun, ’Türkiye’nin ilerlemesi ve kalkınması için ben de varım’ diyenlerin 16 Nisan’da tercihini ’Evet’ kullanması lazım." dedi.

Genel Maden İşçileri Sendikası Salonunda "Memur-Sen’e davet, tercihimiz evet" konulu konferansta konuşan Tonbul, vesayetçilerin eski iktidar günleri için çaba sarf ettiklerini, "Yeter söz milletin" diyen Menderes’i, gençleri suçsuz yere astıkları 12 Eylül günlerini özlediklerini söyledi.Vesayetçilere karşı geçmişte olduğu gibi şimdi de daha azimli bir mücadele vereceklerini ifade eden Tonbul, şöyle konuştu:"Uyanık olacağız. Vesayet sistemi çok sinsidir. Algı oyunlarıyla milleti yönlendirmek istiyorlar. Suskunluğu, silah olarak kullanıyorlar. Menderes’i asanlardan bahsettim ya az önce, neden astılar biliyor musunuz? Emperyalistlere karşı bir alternatif oluşturmak istediği için. Rahmetli Menderes, ne zaman ki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile anlaşma zemini hazırladı, o zaman idam hükmü verildi. Güya emperyalizme karşıymışlar. Solcu gençler sokaklara dökülmüş. Hangi güç onları yönlendirdi? Darbeye nasıl gelindi? Darbelerin anası 27 Mayıs’tan bu yana NATO gladyosu bu ülkede etkindir. Vesayet işte budur. Bugün hayır diyenler neye hayır dediklerinin farkında bile değiller bu yüzden. Biz gladyoyu yerle bir edecek, bağımsız iradeyi kayıt altına alacak sisteme ’evet’ diyoruz."Tonbul, 2010 anayasa değişikliği referandumunda, memur sendikalarına toplu sözleşme hakkı verilmesine karşın grev hakkı verilmediği için "Yetmez ama evet" dediklerini anımsatarak, anayasanın toptan değişmesini istediklerini dile getirdi.

Mevcut anayasanın, militaristlerin yaptığı bir anayasa olduğunu dile getiren Tonbul, şunları kaydetti:

"1961’i, 1980 ihtilalini, 28 Şubat’ı eleştirenler, anayasayı değiştirmeye geldiklerinde durur. Bu anayasada ne varsa, değişmiyor. Fransa’da anayasa 15 defa değişiyor kıyamet kopmuyor da, Türkiye’de millet bir defa değiştirse kıyamet mi kopar? Bunun içerisinde halen 80 ihtilalinin kırıntıları var. İnşallah 16 Nisan’dan sonra bu ’yetmez’imizi de dile getirip, bunun komple değişmesini isteyeceğiz çünkü biz çok çektik. Bizim bir davamız var ama bizimle davaları olanlar da var. Üniversite önlerindeki kız çocuklarımızı, kep giyme töreninde kepi giydirilmediği gibi ağzı kapatılıp dışarıya atıldığını düşünün."

Tonbul, siyasi görüşü ne olursa olsun, felsefi düşüncesi, mezhebi düşüncesi ne olursa olsun, "Türkiye’nin ilerlemesi ve kalkınması için ben de varım" diyenlerin 16 Nisan’da tercihini "Evet" yönünde kullanması gerektiğini söyledi.Konferansa, Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, sendika temsilcileri ve üyeleri katıldı. 

 
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın