Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ROMAN ÇALIŞTAYI

ROMAN ÇALIŞTAYI

Roman vatandaşların sorunları, Zonguldak’ta düzenlenen çalıştay’da ele alındı. Katılımcılardan bazıları araştırma bulguları paylaşılırken kullanılan ifadelere tepki göstererek salonu terk etti.

 

Vali Ali Kaban, Bülent Ecevit Üniversitesi ve Zonguldak Valiliği tarafından düzenlenen, Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu’ndaki çalıştayda, Roman vatandaşların toplum içinde dezavantajlı durumda bulunduğunu söyledi. Ülke tarihinde bu dezavantajın Almanya’daki gibi soykırımına dönüşmediğine dikkati çeken Kaban, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Böyle derin bir düşmanlık kültürümüz yok. Bu bizim en büyük şansımız. Biz artık o oryantalist bakış açısından yorulduk. O bakış bize bir şey getirmediği gibi hep başkalarına çalıştı. Bütün o avantajlara bir tanesi daha eklendi. Avrupa’da belki sayıları tam bilinmemekle birlikte 20-25 milyon civarında Roman kökenliye ’Türk’, ’Müslüman’ ve ’Osmanlı’ deniliyor. Yani bize yapıştırılıyor. Tamam, biz bundan da memnunuz. Ama biz onları Bulgaristan’da, Makedonya’da, Kosova’da gördük. Orada hakikaten bizim bayrağımızı, bizim bütün tarihimizi dalgalandırıyorlardı. Burada ’Türk’ demek Roman’dı ’Müslüman’ demek Roman’dı. Biz bundan niye istifade etmeyelim? Onları anlayabilmemiz için önce kendi içimizdeki Roman kardeşlerimizi anlamamız gerekiyor. İşte bu çalışmalar bu anlamda çok gerekliydi."

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’e, Roman Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kuruluşu için teşekkür eden Kaban, akademisyenlerin bilimsel konularda canla başla çalıştığını kaydetti.

-"Roman açılımına sağduyu ile yaklaşacağız"

Katılımcılardan bazıları araştırma bulguları paylaşılırken kullanılan ifadelere tepki göstererek salonu terk etti.Bunun üzerine söz alan Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, Türkiye’de yıllarca başörtülülerin, Alevilerin ve Romanların yanlış anlaşıldığını söyledi.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo