Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

RİSK EN AZA İNECEK !.

RİSK EN AZA İNECEK !.

Mevsimlik işçilerin toplu alanda çadır kampı kurmayacak, işçi tanıtım kartı


Alaplı’ya fındık toplamak için  gelecek olan mevsimlik işçilerin pandemiden dolayı toplu alanda çadır kampı kurmalarına, mevsimlik işçi tanıtım kartı" olmayan işçilerin ise çalışmasına izin verilmeyecek.

 

Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Ağustos ayının başı itibarıyla başlayacak yeni fındık toplama sezonu öncesi, hem pandemi hem de güvenlikle ilgili yaşanabilecek riskleri en aza indirmek amacıyla, bir takım kararlar aldıklarını ifade ederek, mevsimlik işçilerin bu yıl toplu alanda çadır kampı kurmalarına izin verilmeyeceğini, ayrıca dışarıdan gelen her mevsimlik işçinin, "mevsimlik işçi tanıtım kartı" almasının zorunlu olacağını bildirdi.

Her işçinin sağlık taramasından geçmesinin zorunlu olacağını ve ilçede kaldığı süre içerisinde her işçinin sağlığının yakından takip edileceğini belirten Kaymakam Vedat Yılmaz, "Mevsimlik işçilerin birinde virüs tespit edilirse, karantina tedbirleri uygulanacak. Bu durumda, doğal olarak hem hastanede 14 gün tedavi, hem de 14 gün izole edileceklerinden bütün işçileri bir ay tarladan ayırmış olacağız. Bu da tabii, üretici için çok büyük bir risk. Ürün yerde kalacak. Bunun ötesinde, bu durum hem üretime büyük bir darbe vuracak, hem de halk sağlığını ciddi düzeyde tehdit edecektir. Hem toplu alanda yaşayan işçiler, hem de alış verişlerini yerelde yaptıklarından ilçe esnafımız, halkımız ve üreticimizin sağlığı riske girecektir.. Bunlar, toplu yaşamın sıkıntılarıdır. Bunu önlemek için yeni bir uygulama yaptık. Gelen işçileri çalıştıracak köylümüz, üreticimiz işçinin yatacak kalacak yerini kendisi belirleyecek. Köyde boş bir ev olabilir, yada evinin bahçesine çadır kurabilir. Bunda bir sıkıntı yok ama toplu bir çadır kurma alanına müsade etmeyeceğiz.. Bu genel kararımız. Hem toplu alanda yaşayan işçilerimizin sağlığını ve bundan olumsuz etkilenecek ilçe halkının sağlığını düşünerek böyle bir karar aldık. Eğer, bu tedbirleri almazsak,. bu insanları, pandemi sağlık kurallarını uyguladığımız zaman üretimden tamamen çekmek zorunda kalacağız. Bu kadar toplu bir insan kitlesinde böyle bir salgın çıkması, sağlık altyapımızı da olumsuz etkileyecektir..Bizim, çadır kurulacak alanlarımız, büyük alanlar değil. Çünkü, ilçemiz düz bir ova değil ki, insanlar arasına belirli bir mesafe konulabilsin, kontrol altında tutulabilsin. Bu tedbirleri uygulamazsak, alanımız küçük olduğu için riskimiz büyük olur" ifadelerini kullandı.

Mevsimlik işçi tanıtım kartı olmayan işçi çalışamayacak

Bunun dışında, gelen insanları kontrol altına almak, sağlık ve güvenlik takiplerini yapabilmek için her işçiye mevsimlik işçi tanıtım kartı da verileceğini ifade eden Kaymakam Vedat Yılmaz, şöyle konuştu:

"İlçe Tarım Müdürlüğümüzün koordinesinde, belli merkezlerimiz olacak. Aile Sağlığı Merkezine gelecekler ve sağık taramaları yapılacak. Kimlik kartları ile mevsimlik işçiler çalışabilecek. Bu kimlik kartı olmadan mevsimlik işçilerin çalışmasına müsade etmeyeceğiz. İşçilerin, sağlık kontrollerinin yapılıp yapılmadığı ve kimlik kayıtlarının olup olmadığını temin etmek amacıyla bu uygulamayı yapacağız. Bununla ilgili, ilgili kurumlara ve köy muhtarlarımıza gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Mevsimlik işçiler, ilçemize kayıtlı bir şekilde girecek. Hem sağlık, hem de kimlik denetimleri yapılmış olacak. Kimlik denetimlerini jandarma, sağlık kontrollerini İlçe Sağlık Müdürlüğü yapacak. Köylerde ise bunların yerleşimi ve genel durumu muhtarlarımız tarafından takip edilecek. Muhtarlarımız, kimliksiz olanları, kayıt altına alınmayanları,sağlık taramasından geçmeyenleri Aile Sağlığı Merkezine yönlendirerek, kayıt altına alınmasını sağlayacaklar. Aksi takdirde, Hıfzısıhha Kurulu kararlarına uymama cezası uygulayacağız. İlçemizde, kayıtlı ve güvenli bir şekilde,imzalı kimlik kartlarını, mevsimlik tarım işçilerine vereceğiz. Bu kimlik kartı olan işçiler, tarım işçisi olarak çalıştıklarını belgeleyecekler. Böylece, problemli olanların ilçemize girişi engellenmiş olacak. Bu mevsimlik işçi kartı tanıtım belgesi uygulaması, bundan sonraki yıllarda da devam edecek. Gelecek yıl pandemi olmazsa, toplu kamp alanına izin verilebilir. Daha önceki yıllarda, mevsimlik işçilerin kimlik kayıtları alınıyordu ama bu uygulama ile tek merkezde toplanacak ve daha düzenli bir giriş ve daha düzenli bir çıkış olacak. Geçen yıl bir yığılma oldu, üretici doğal olarak ürününü bir an önce toplamak istedi. Ek işçi talebinde bulundu.Bu uygulamayla aynı zamanda, hem yığılmaları engellemiş, hem de ilçeye kimin girdiğini daha düzenli bir şekilde kontrol altına almış olacağız."

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo