Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

"BİR VATAN VE DEMOKRASİ KAHRAMANI"

"BİR VATAN VE DEMOKRASİ KAHRAMANI"

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz Ereğli’de Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Yusuf Arslan, Komutan İsmet İnönü’nün daima saygı ile anılacağını bildirdi.
Arslan, yazılı açıklamasında, İnönü’yü ölümünün yıl dönümünde andığını belirtti. İnönü’nün Lozan’ın kahramanı olduğunu hatırlatan Arslan, şunları kaydetti:
“Büyük Atatürk’ün yakın silah ve dava arkadaşı; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı; devlet ve siyaset adamı, Lozan Kahramanı ve Kurtuluş Savaşımızın Garp Cephesi Komutanı İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 45. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. İsmet İNÖNÜ, vatan savunmasında mükemmel bir asker; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda eşsiz bir diplomat, bir dava ve inanç adamı; tarihi görevler ifa etmiş bir büyük liderdir.
Her adımını milletinin ve devletinin geleceğini düşünerek planlayan İsmet İNÖNÜ; Kurtarıcımız ve Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hayali olan; sağlığında tüm çabalarına rağmen hayata geçiremediği, çok partili siyasi yaşama geçişi; kansız, kavgasız ve barış ortamı içinde gerçekleştirebilmiştir. 14 Mayıs 1950’de yapılan çok partili genel seçimlerin sonucunda iktidarın el değiştirmesini; “en büyük yenilgim, en büyük başarımdır. Sükunetle ve sulh yoluyla iktidarı devir ediyorum bundan daha büyük mutluluk var mı?” sözüyle açıklamıştır. Bu sözü tarihi önemde bir ders niteliğindedir. 
'Bir memlekette namuslular, en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur' sözü bugün, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez Yönetimi başta olmak üzere, tüm yurtseverlerin mücadele azmini ifade eden kıymetli bir paroladır.
Her eylem ve sözünde uyarı, çözüm ve inanç aşılayan İsmet İNÖNÜ; dünya siyasetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin onurunu ve bağımsız duruşunu korumak için çalışmıştır. Ülkemizi 2. Dünya Savaşı’nın büyük yıkıntılarından koruyan İsmet İNÖNÜ, “gerekirse yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır” diyerek, çok net bir tavrın sahibi olmuştur. Laikliğin değerini çok iyi bilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik niteliğini yaşamsal önemde görmektedir.
'İrtica, Reisicumhur’dan cesaret bulursa, kim onun sokağa dökülmesine engel olabilir? İrticanın sokağa dökülmesi ise ülkenin kana bulanmasıdır.'  Bu sözüyle, İsmet İNÖNÜ, gericiliğin büyük bir tehdit olduğunu anlatmaktadır. İsmet İNÖNÜ’nün gericilikten kurtuluş yolu nettir: 'Ülkeyi irticadan korumak için siyasiler, milletin dini değerlerini asla sömürmemelidir.'
Çok acı çeken, çok kan ve gözyaşı döken Türk Milleti, çağdaş dünyanın ayrılmaz bir parçası olarak yaşamalıdır. Bunun için, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin temel niteliklerini korumalı, aklın ve bilimin gereğini yapmalıdır. İsmet İNÖNÜ; vatan, millet ve demokrasi yolunda her zaman saygıyla anılacaktır. İsmet İNÖNÜ’ye Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatırası önünde bir kez daha tazimle eğiliyoruz.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün2
gülücük0
hayran0
şaşkın0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın