Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

PROJE KABUL EDİLDİ

PROJE KABUL EDİLDİ

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz Ereğli’de okul öncesi öğretmenlere “Orman Okulları Eğitici Eğitimi” verileceği bildirildi.
İlçedeki Cemile Tatoğlu Anaokulu Müdürü Biray Demirhan Döl, yazılı açıklamasında, proje koordinatörü Sezgin balaban ile hazırladıkları çalışmanın, kısa adı BAKKA olan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nca kabul gördüğünü belirtti. Döl, proje kapsamında, Ereğli’de görevli okul öncesi öğretmenlerden oluşan 20 kişilik grubun eğitim alacağını anlatarak şunları kaydetti:
“Proje ile ilgili birçok ülke ile ülkemizdeki bazı özel kurumlardaki orman okulları uygulamalarını inceledik. Amerika, Kanada ve Avrupa’daki birçok ülkede 5-11 yaş aralığındaki çocuklar yeni bir eğitim sistemiyle hizmet veriliyor. Orman okulu, ormanlarda ve ağaçlık alanlarda, çocuklar için aktif katılımlı öğrenme yöntemlerinin uygulandığı, tüm öğrencilerine eşit, kendilerine güven  ve öz saygı geliştirebilecekleri bir  ortam sunan  ilham verici bir eğitim modelidir.  Okul müfredat programlarıyla birlikte yürütülüyor.
Çocuklar iki haftada bir gün, bir hafta sonu giderek tüm günlerini geçiriyorlar. Bazen ormanda minik bir canlının nasıl beslendiğini izliyor bazen de gerçek bir kümeste tavuklara yem atıp inekten süt sağıyorlar. Bazen kaya tırmanışı yapıyor, bazen de yön kabiliyetlerini geliştirmek için ormanda hazine avına çıkıyorlar.  Çocuklar sanat, tarım, outdoor faaliyetlerinde aktif rol alıyorlar. Yaparak ve yaşayarak kalıcı öğrenmeler sağlamış olurlar. Orman okulu belirli bir müfredat içerisinde, alanında uzman eğitimcilerle çocukların eğitimlerine destek olmak amacı ile farklı düşünce yapılarını geliştirmek, neden-sonuç ilişkisini gözlemleyerek öğretebilmek, temelinde eğlence olan ancak çocuğa gelecek hayatının temellerini sağlam oluşturabilmek için temel sağlayan bir sistemdir.”

-HABERİN İÇİNDEN-
Biray Demirhan Döl, bir önceki görev yeri Gülşen Utku Anaokulu Müdürlüğü sırasında ‘kurucu müdür’ olarak görevlendirildiği Cemile Tatoğlu Anaokulunda, 2017-2018 eğitim öğretim yılında yaptığı, “Masal Atölyesi,  Orff Eğitimi Ritim Zamanı 1,  Orff  Eğitimi Ritim Zamanı 2, Okul Öncesinde  Stem  Kodlama ve Robotik  Eğitimi” gibi projelerle de atından söz ettirmişti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran2
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın